Köle işçilik ürünleri dünyaya yayılıyor

Yıllardır yüzbinlerce Uygur Türkü'nün Çin’in bölgede kurduğu fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddia edilmiş, Doğu Türkistan'daki Çinli işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair Uluslararası tepkilerin hedefi olmuştu.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ sitesinde yer alan habere göre, yılın ilk yarısında, karayolları ve demiryolları sınır kapılarındaki ithalat ve ihracat yük taşıma ve kargo hacminin geçen yılın aynı dönemine göre %48,8 arttığı bildirildi.

Haberde, Gümrük verilerine göre denetlenen ve yönetilen karayolu taşımacılığı ithalat ve ihracat yük miktarı 543 bin ton’a ulaştığı, Bunlardan ithalat miktarı 19.000 ton, ihracat miktarı ise 524.000 ton olarak gerçekleştiği ifade ediliyor.

Kontrollü demiryolu taşımacılığında ise ithalat ve ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre %43,7 artışla 4,132 milyon ton olup, bunların arasında ithalat miktarı ise 2,1 milyon ton. İhracat hacmi ise 2,32 milyon ton olduğu ileri sürülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER: KÖLE İŞÇİLİK ÜRÜNLERİNİN İHRACATI MAKSİMUM SEVİYEYE ULAŞTI

 

19 ÜLKEYE 200 KATEGORİDE ÜRÜN GİDİYOR

2022 yılının başından bu yana, Alatav sınır kapısında giriş ve çıkış yapan Çin-Avrupa yük treni sayısı günlük ortalama 17’ye ulaşırken, Korgas sınır kapısında günde ortalama 19 Çin-Avrupa yük treni faaliyet gösterdiği gözlemlendi.

Şu ana kadar söz konusu iki demiryolu limanında 19 ülke ve bölgeye ulaşan 200’den fazla kategoride mallar, başta yedek parçalar, pamuklu ürünler, ahşap malzemeler, demir cevheri, gıda, mekanik ekipman, elektronik ürünler ve gündelik ihtiyaçlar, hazır giyim olmak üzere 50’den fazla ana kategoride 200'den çok ürün çeşidini içerdiği ve çoğunun zorunlu çalıştırmayla elde edilen ürünler olduğu dikkat çekiyor.

Ayrıca Çinli işgalcilerin “Bir Kuşak Bir Yol” planı kapsamında Doğu Türkistan'ı önemli bir istasyon ve Ticari merkez bölge haline getirmeyi planladıkları ve 2018 yılında Doğu Türkistan'ın Korla şehri yakınlarına uluslararası bir ticaret merkezi kurmayı planladıkları ve şu anda proje tamamlanıp uluslararası ticarete başladığı belirtildi.

Gözlemciler, “Bir Kuşak Bir Yol” planının uygulanmasıyla birlikte Çin rejiminin, bu güzergahta önemli bir düğüm noktası olan Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmeye çalıştığını ve doğal zenginliklerini sömürmekte olduğunu, buna ek olarak Halkı köleliğe zorladığını, zorunlu çalıştırma ürünleri ve yağmalanan kaynaklarla dış ticaret faaliyetlerini yoğunlaştırdığını, ancak Doğu Türkistan halkının radikal terörist olduğunu iddia ederek soykırımı gizlemeye ve meşrulaştırmaya çalıştığını, bu durumda Çin'le ticari ilişkide bulunan tüm ülkelerin Doğu Türkistan'daki soykırıma ortak olduklarını kaydetti.

 

İLGİLİ HABERLER: ABD, “KÖLE İŞÇİLİK” İLE İLİŞKİN İSTATİSTİKLER AÇIKLADI

 

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 482 kişi okudu!
05/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.