ABD, “köle işçilik” ile ilişkin istatistikler açıkladı

Amerika'nın Sesi VOA’da 14 Mart yer alan haberde ABD Gümrüğü'nün yayımladığı istatistik verilere göre, 2021 yıl sonunda uygulamaya konulan "Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası" gereğince toplam 3 bin 237 ithal mala engel konulduğu ve 1090 çeşit ürünün gümrük kontrolleri yapıldıktan sonra ABD pazarına girmesine izin verildiği, 424 çeşit ürüne köle işçilikle ilişkisi bulunmaktan dolayı el konulduğu, şu anda doğrulanmayı bekleyen 1723 ithal malın bekletildiği ortaya konuluyor.

“Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme” Yasasına göre, ABD Gümrük ve Sınır Koruması, imalatçı ve ithalatçı şirketlerin Doğu Türkistan'dan ithal edilen ürünlerin köle emeği içermediğine dair açık ve ikna edici kanıtlar sağlamasını şart koşuyor. Ürünler köle işçilikle bağlantılı bulunursa, Amerika Birleşik Devletleri'ne girişi reddediliyor.

ÇİN ZULMÜNE KARŞI ADIM
Bu yasa, Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki Uygur ve diğer Müslüman etnik gruplarına yönelik baskıcı davranışlarına karşı ABD hükümeti tarafından uygulanan bir tedbir olarak görülüyor. Ayrıca ABD, Çin'in Doğu Türkistan'daki haddi aşan ciddi insan hakları ihlallerini "soykırım" olarak kabul ediyor.

İşgalci Çin şu anda Doğu Türkistan halkına yönelik kitlesel gözetim ve keyfi hapis uygulamaları yürütürken sözde “İstihdam” yalanıyla da bölge halkını zorla kısırlaştırma, Çinlilerle zorla evlendirme, dini inançlarını kısıtlamaya kadar giden zulüm politikası izliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 422 kişi okudu!
17/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.