Köle işçilik ürünlerinin ihracatı maksimum seviyeye ulaştı

İşgalci Çin rejimi, çok sayıda ülke tarafından Doğu Türkistan'daki soykırım nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, Doğu Türkistan'dan Avrupa ülkelerine zorunlu çalıştırma ürünlerini ihraç etmeye devam ediyor.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 6 Ocak 2023 tarihli habere göre Doğu Türkistan'ın Korgas sınır kapısından Avrupa'ya giden tren sayısı katbekat arttığı, Çin Demir Yolları şirketinin (China Railway) sözde “Xinjiang” şübesi aracılıyla gündelik eşya, otomobil parçaları ve elektronik ürünlerini içeren mal taşıma kapasitesi, Çin'de bir ilk olarak nitelendirilirken, 2022'de Çin’deki maximum seviyede taşıma hacmini oluşturan kargo yükleme ve boşaltma olmak üzere “ihracat başarısı” olarak övgüyle bahsediliyor.

Bilindiği üzere Çin rejiminin “özel sektöre destek” paketlerinin peşi sıra ihracatta yaşanan artışa ek olarak gümrük işlemlerinde getirilen çeşitli kolaylaştırıcı tedbirler, Doğu Türkistan'dan Avrupa'ya yük transferlerini ve taşıma hacmini olağan üstü artırdı. 2016'da Korgas Gümrüğünden Avrupa'ya giden tren sayısı 377 iken bu rakam 2022’ye gelindiğinde 7.000'in üzerine çıktı.

TRENLER, KÖLE İŞÇİLİK ÜRÜNLERİ TAŞIYOR
Gözlemciler, Çin rejiminin Doğu Türkistan'dan gelen kaynakları tamamen kendi çıkarları için kullandığını, bu kaynakların asil sahibi olan yerli halka hiçbir fayda sağlamadığını ve şu anda Doğu Türkistan'ın kaynaklarını ve zorunlu çalıştırma ürünlerinin ihracatını artırarak genişlettiğini, Doğu Türkistan'da devam eden soykırımın yanı sıra bölge kaynaklarını sömüren işgalcilerin söz konusu trenleri Çin’e kaynak kaçırmada yoğun olarak kullandığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 900 kişi okudu!
09/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.