Çin BM’de Uygurları terörle ilişkilendirmeye çalıştı

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun, 15 Şubat'ta BM Güvenlik Konseyi'nin terörle mücadele konularıyla ilgili halka açık toplantısında, bir kez daha Doğu Türkistan halkını terörle ilişkilendirmeye çalıştı.

Çin Propaganda ajansı “Beijing Gündelik gazetesi”, Çin'in BM'deki daimi temsilcisi Zhang Jun'un, BM Güvenlik Konseyinin halka açık olarak 15 Şubat'ta gerçekleştirdiği terörle mücadele oturumunda konuşma yaparken, Doğu Türkistan halkını terörizmle suçladığını yazdı.

UYGURLARI TERÖRLE İLİŞKİLENDİRDİ!

Zhang Jun konuşmasında "Terörist güçler Afganistan sınırları içerisinde toplandı. İslam Devleti'nin Horasan kolu ve Doğu Türkistan İslam Partisi gibi terörist güçler birbirleriyle gizli anlaşmalar yapıyor. "Uluslararası toplum bunun son derece farkına varmalı ve birleşerek bütün terörist güçlere saldırmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Yıllardır Uluslararası Toplum tarafından Doğu Türkistan'da “sistematik soykırım” ve “insanlığa karşı suç” işlemekle suçlanan Çin'in BM daimi temsilcisi Zhang Jun, "Burada Farklı kültürler, farklı dinler eşit şekilde konuşabilmeli, birbirlerinden öğrenmeli, birbirlerinden örnek almalı ve onları bir arada uyum içinde yaşamaya teşvik etmeli, Kültürler arası çatışma teorisini bir kenara atmalı." Dedi. 

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULÜM YAPIYOR!

Oysa Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Kunfuçiyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayarak zulüm politikaları izliyor. Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek soykırım uyguluyor.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ DİN DÜŞMANLIĞI POLİTİKALARI 

Çin, Doğu Türkistan'da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar 16.000'e yakın cami yıkıldı veya haritadan silindi. 

Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi iş yerleri ve atölye hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca tüm dini faaliyetler tamamen yasaklandığı gibi insanlar İslam'dan vazgeçmeye zorlanıyor. 

İşkence kamplarında Muhammed Salih Damplla gibi tanınan binlerce dini ulema şehit edildi ve sırf dini vecibeleri yerine getiren milyonlarca Müslüman hala işkence görüyor. 

İLGİLİ HABERLER: BM: “İNSANLIĞA KARŞI SUÇ” DEDİ

Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak rızası kapatıldığını gösteriyor.

Şu ana kadar BM yetkililerinin ve uluslararası örgütlerin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak reddeden Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: News.cn

Bu Haberi 448 kişi okudu!
20/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.