ABD’den 26 Çinli Şirkete Uygur yaptırımı!

ABD Perşembe günü, tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı arttıracak bir adım atarak, Uygurların zorla çalıştırılmasıyla bağlantılı olduğuna inanılan 26 Çinli pamuk tüccarı ve depo tesisinden gelen malları engellemek üzere harekete geçti.

İç Güvenlik Bakanlığı, Henan, Jiangsu, Hubei ve Fujian da dahil olmak üzere Çin’in çeşitli eyaletlerindeki şirketlerin zorla çalıştırılanlar listesine eklendiğini açıkladı. Listede şu anda toplam 76 Çinli kuruluş bulunuyor.

Washington, çoğunluğu Uygurların ve ağır insan hakları ihlallerine maruz kalan grupların yaşadığı Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da zorla çalıştırmaya karşı adımlar atıyor. Çin bu iddiaları reddediyor ve çalışma programlarının “yoksulluğu azaltmak” için olduğunu iddia ediyor.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DAN GELEN MALLARI YASAKLIYOR!

Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası (UFLPA) genel olarak, önemli bir pamuk tedarik bölgesi olan Doğu Türkistan’dan “tamamen veya kısmen” kaynaklı ithalatı yasaklamaktadır. Yasanın yürürlüğe girdiği Haziran 2022’den bu yana sınırda yaklaşık 3 milyar dolarlık sevkiyat işaretlendi.

UFLPA kapsamında, aksi yönde “açık ve ikna edici kanıt” olmadığı sürece Doğu Türkistan’dan gelen malların zorla çalıştırıldığı varsayılmaktadır.

Varlık Listesi, ürünlerinin veya diğer şirketlerin bitmiş ürünlerinin bileşenlerinin ülkeye girişi engellenecek belirli şirketleri belirler. Yetkililer, pamuk, domates ve güneş panelleri için önemli bir hammadde olan polisilikon gibi belirli sektörler için ekstra incelemeyi işaret ettiler.

Temsilciler Meclisi Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi liderleri bu Ocak ayında İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’a bir mektup yazarak Çin dışındaki kuruluşların da listeye eklenmesi gibi adımlarla UFLPA’nın daha güçlü bir şekilde uygulanmasını talep etti.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARI VE ZORUNLU ÇALIŞTIRMA

Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da ÇKP rejimi başta Uygurlar olmak üzere Müslüman Türk halklarına karşı soykırım yapmakla suçlanıyor. 

2017’den itibaren açmış olduğu toplama kamplarında, insanlık onurunu ayaklar altına alan her türlü işkence, zulüm, toplu tecavüz ve asimilasyon uygulamaları ile yaklaşık 3 milyona yakın Müslüman Türk’e soykırım uygulanıyor. 

Toplama kamplarında ve cezaevlerinde kurduğu sistemle başta Uygurlar olmak üzere Doğu Türkistan’ın Müslüman Türk halkını zorunlu çalıştırmaya tabi tutarak, Uygurların kanlı emeğini Batı ve İslam ülkelerine ihraç ediyor. 

“Kardeş aile” projesi adı altında her Türk aileyi gözetleyecek Çinli memur atandı. Sözde Çinli “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde 10 günlerce konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyor. Ekekleri toplama kampı ve cezaevlerine atarak, çaresiz ve savunmasız kalan kadınları da Çinli erkekler evlenmeye zorluyor. Müslüman Türk çocuklarını ailelerinden kopararak asimile etmek gibi uygulamalar halen devam ediyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Habernida, VOA 

Bu Haberi 6630 kişi okudu!
20/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.