Küresel tedarik zinciri zorla çalıştırma ile bağlantılı!

Son araştırmalar, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurların zorla çalıştırılarak üretilen pamuğun Dünya çapında büyük ölçekli perakende satışlarda hâlâ mevcut olduğunu gösteriyor.

Associated Press'in 7 Mayıs'ta yayınladığı son araştırma raporuna göre, geçen yıl Amerikalı ve uluslararası perakendecilerin sattığı ürünlerin yüzde 19'unun Doğu Türkistan'da üretilen ve Uygur köle/ işçi emeği pamuk ürünleri içerdiğini ortaya çıkardı.

Realiteye bakıldığında ABD başta olmak üzere Batılı hükümetler, Doğu Türkistan'da üretilen zorla çalıştırma ürünlerinin ABD'ye ithalatını yasaklayan bir yasa çıkarmış olsa da bu araştırmanın sonuçları, ilgili yasaların ve dahili yaptırımların Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırmayı önlemede etkili olmadığını gözler önüne seriyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA ÜRETİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI.
Araştırma sonuçları 7 Mayıs'ta “Stratum Reservoir” ve “Applied DNA Science” araştırma merkezi tarafından ortaklaşarak kamuoyuna açıklandı. Araştırmada bahse konu Pamuk ürünlerindeki karbon ve hidrojen gibi elementlerin kaynaklarını ve bunların büyüme ortamlarını izotopik analiz yoluyla incelendi. Sonuç olarak ürünün coğrafi ve bölgesel açıdan Doğu Türkistan'da üretildiği ortaya çıktı.

Ayrıca araştırmada, geçen yılın Şubat ayından bu yılın Mart ayına kadar büyük perakendecilerde ve e-ticaret platformlarında satılan hazır giyim ve ayakkabı örnekleri mercek altına alındı. Nitekim test edilen 822 ürünün %19'unun Doğu Türkistan'da üretilen pamuklu ürünler içerdiği belirlendi. Bunlardan %57'si "Yalnızca ABD malzemesi" olarak etiketlendi ve araştırmaya katılan perakende şirketleri ve iş ortaklatının isimleri açıklanmadı.

İLGİLİ HABERLER: ZORLA ÇALIŞTIRMAYI TESPİT EDEN YAPAY ZEKA GELİŞTİRİLDİ

Haziran 2022'de ABD hükümeti, Çin'i Doğu Türkistan'daki Uygurlara karşı zorla çalıştırma ve ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlayan “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasasını” kabul etmişti ve Çin rejimi tarafından zorla çalıştırılan Uygurların emeği karşılığı üretilen malların ABD'ye girişine yasak getirilmişti. Çinli şirketlerin ve diğer bağlantılı şirketlerin, ürünlerinin zorla çalıştırma içermediğini kanıtlamadıkları sürece ürünlerini ABD'ye ithal etmeleri yasaklanmıştı. Gümrüklerde yasağı delen mallara el konmuştu.  

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Oysaki Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanların köle işçi olarak çalıştırıldığı, devlet destekli zorunlu çalıştırma” programından yararlanıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Udn

Bu Haberi 7471 kişi okudu!
10/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.