Çin Başbakanından Soykırım ortağı şirketlere ziyaret

Çin Başbakanı Li Qiang, Uygurları zorunlu çalıştırdığı gerekçesiyle ABD tarafından kara listeye alınan Çinli işletmeleri ziyaret etmek üzere geçtiğimiz hafta Doğu Türkistan'a sürpriz bir ziyarette bulundu.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı (Çin sabah post) gazetesinin bildirdiğine göre, Çin Başbakanı Li Qiang'ın geçen hafta Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Parti komitesi sekreteri Ma Xingrui ve diğer yetkililerle birlikte 7-9 Mayıs tarihleri arasında Doğu Türkistan'ı ziyaret ettiği ve bu ziyaret sırasında "iç ve dış açılım, uluslararası iletişimin güçlendirilmesi ve batıya açılan köprü inşa etme" konularına vurgu yaptığı aktarıldı. 

Li Qiang ayrıca dört yıldır ABD'nin yaptırım listesinde yer alan köklü Çinli tekstil firmalarından Yida Group'un Doğu Türkistan şubesini ziyaret etti.

SOYKIRIM PLANLARI CHONGQİNG'DA GÖRÜŞÜLDÜ
Çin basınında çıkan haberlere göre, söz konusu ziyaret, soykırım suçlusu Xi Jinping'in 23 Nisan'da Chongqing'de sözde "Xinjiang’ın (Doğu Türkistan’ın) kalkınmasını teşvik etme" konusunu görüşmek üzere düzenlediği toplantının hemen ardından gerçekleşmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Çin başbakanı daha önce merkezi şehir Urumçi, Sanji ve diğer bölgeleri de ziyaret etmişti. Bu süreçte tarım, tekstil, teknoloji, enerji ve kimya alanlarındaki birçok firmanın üretim ve araştırma alanlarında daha azimle çalışmaları doğrultusunda direktifler vermişti. 

Bilgilere göre, Sanci’daki Yida Group Tekstil Endüstri Şirketi 2020 yılında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasası” kapsamında kara listeye alınmıştı ve şirketin ABD ve Avrupa'daki müşterilerini kaybettiği basına yansımıştı.

Gözlemciler, Çin başbakanı Li Çan'ın ABD iş sektöründe kara listeye alınan şirketlere yaptığı özel ziyareti değerlendirerek, Doğu Türkistan'da faaliyet gösteren sözde “Xinjiang” menşeli şirketlerin bizzat Çin devleti tarafından desteklendiğini gösteren en bariz bir örnek olduğunu, aynı zamanda ABD başta batılı ülkelerin Doğu Türkistan'daki ciddi insan hakları meselesinden hareketle Çin'e baskı uyguladığı bir dönemde, Çinli firmalara moral vermek için yapılan ziyaret olduğunu yorumlarken, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası çalışma etiğine zıt insanlık dışı cinayetlerini Uluslararası toplumdan gizlemeye yönelik adım olduğunu kaydetti.

ZORLA ÇALIŞTIRMAYI TESPİT EDEN YAPAY ZEKA GELİŞTİRİLDİ
Haziran 2022'de ABD hükümeti, Çin'i Doğu Türkistan'daki Uygurlara karşı zorla çalıştırma ve ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlayan “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasasını” kabul etmişti ve Çin rejimi tarafından zorla çalıştırılan Uygurların emeği karşılığı üretilen malların ABD'ye girişine yasak getirilmişti. Çinli şirketlerin ve diğer bağlantılı şirketlerin, ürünlerinin zorla çalıştırma içermediğini kanıtlamadıkları sürece ürünlerini ABD'ye ithal etmeleri yasaklanmıştı. Gümrüklerde yasağı delen mallara el konmuştu.  

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Oysaki Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanların köle işçi olarak çalıştırıldığı, devlet destekli zorunlu çalıştırma” programından yararlanıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: Zaobao, xjtvs

Bu Haberi 776 kişi okudu!
14/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.