Ülkeye hiçbir Çinli alınmamalı

Ülkeye hiçbir Çinli alınmamalı

Muhammed Ali ATAYURT’ yazdı.

24 Kasım Perşembe akşamı Urumçi'de meydana gelen yangın faciası yeni bir protesto dalgasını tetiklemişti. 190 kişinin öldüğü faciaya karantina tedbirlerinin yol açtığı iddiası Çin’i de karıştırdı. Urumçi'de başlayan gösterilere müteakip, Kaşgar, Korla, Gulca ve Hoten başta olmak üzere Şangay'dan, Pekin'den, Çengdu’dan ve Vuhan’dan da protesto haberleri gelmişti.

Yangın faciası, sivil itaatsizlik eylemlerinden protesto gösterilerine dönüşürken eylemciler, Xi Jinping İstifa”, “Komünist Parti devrilsin” sloganları atarak, Komünist Rejimin “sıfır Kovid” politikası kapsamında uyguladığı katı karantina tedbirlerinin ülke çapında kaldırılmasını talep etmişti. Çin polisinin göstericilere müdahalesi çok sert olmuştu.

Soykırımcı XiJipping’in Toplumsal öfkeye yol açan “Sıfır covid” politikası başarısız olunca salgın önlemlerinde gevşemeye giden Çin’de, Bloomberg, CNN ve Financial Times gibi yabancı basında Çin’li gizli kaynaklara dayandırılan bilgilere göre 1-20 Aralık tarihleri arasında 250 Milyon insanın virüse yakalandığı ve ölümlerde de milyonların telaffuz edilmesi, artı Çin’in virüs ile ilgili verileri bundan sonra açıklamayacağını duyurması dünyayı bir kez daha kapanma endişesiyle baş başa bıraktı.

Hatırlayın. adını “Corona” dedikleri Çin virüsü, 2019’un son haftalarında bir şekilde Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın haline geldi. Çin’de virüs görüldüğü, ilk ölüm yaşandığı ile ilgili haberi yazanlardan biri olarak, virüsün başından beri 3 yılı aşkın bir süredir en az sizin kadar bizde zor günler geçirdik.

Tarih tekerrürden ibarettir. Ancak tedbir alınmadığı takdirde öyle…

Uyarıyorum! Çin, 3 yıl önce ne yaptıysa yine aynısını yapıyor.

8 ocaktan itibaren salgınla ilgili tüm tedbirlerin kaldırılacağını, pasaport alımlarında ve yurt dışı seyahatlerinde kolaylıklar sağlanacağı, vatandaşların pasaport alabilir, yurtdışına giderek seyahatlerini yapabileceğini bütün Çin ulusal basınında teşvik ediliyor. Burada bir parantez açalım. Uygur Türkleri, daha önce pasaport aldıkları için toplama kamplarına atılanların serbest bırakılmasını beklerken yapılan bu propagandalara itibar etmeyecektir.

Evet yanlış duymadınız. Çin’de Çin virüsü salgınının hızla yayıldığı, hastaneler cesetlerle dolduğu böyle bir vaziyette. Şaka gibi değil mi?

Çin, Hangi akla hizmet bunu yapıyor bilemem ama, gelelim biz ne yapacağız?

Elin İtalyası, Japonya, Malezya, Tayvan, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan, Çin'den gelen Çin vatandaşları ve Çin'i ziyaret eden tüm gezginler için virüs taraması ve karantina önlemlerini uygulamaya koyduğunu açıkladı. Peşinden İtalya’da Şangay ve Pekin’den giden iki uçaktaki yolcuların yüzde 50’sinin testinin pozitif çıktığı basına yansıdı.

Zorunluluk getirilmeli!

Çin kapıları açtı açacak. Peki “Türkiye’ye gelecek Çinlilere ne olacak?

Seçim yaklaşırken Ankara konuyla ilgili ciddi tedbirler almalı. Yoksa insanlarımız 3 yıl geriye dönmek zorunda kalır. Nitekim Çin’den gelen yolcuların kısıtlamalar olmaksızın ülkeye girişleri engellenmeli. Çünkü hepsi birer taşıyıcı işlevi görüyor ve hasta bir şekilde ülkeden çıkıyor. Sonra dünya geneline yayılarak yeni salgınlar tetikleyecek ve Covid-19’un yeni mutasyonlara evrilmesine sebebiyet verecek.

 

1 Kaynak: https://www.facebook.com/100034398679054/posts/pfbid02D1qN5udDf8bxghTpRLoVvn1K3hhXPhfDKXdYSBM3uK88H899g8PUy8pG2x5T7DSml/?mibextid=cr9u03

2 Kaynak: https://www.cnnturk.com/amp/turkiye/cinden-gelenlere-pcr-yapilmali-mi

3 Kaynak: https://turkistanpress.com/page/cin-hukumeti-vaka-sayilarini-aciklamayacagini-duyurdu/5296

4 Kaynak: https://turkistanpress.com/page/cin-sinirlari-yeniden-acarken-diger-ulkeler-uzerine-kapatiyor/5303

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.