Her şey “Büyük Çin Rüyası” için | Makale

Her şey “Büyük Çin Rüyası” için | Makale

Doğu Türkistan’ı eritmeye çalışan işgalci Çin, Türkistan (Orta Asya) ülkelerine yönelik art niyetini bir kez daha ortaya koydu. Çin kaynaklı internet sitelerindeki paylaşımlarda Çin’in “Büyük Çin Rüyası” nı yansıtan iddia, yeniden ortaya atılırken, “Tarihsel olarak Xinjiang'ın geniş bir alanı var ve eskiden Orta Asya ülkeleri de Çin toprağıydı" ifadelerine yer verildi.

1 Nisan'da Çin'in Wangyi Ağında yayımlanan bir makale "Çin'in gelişimini neden yalnızca Xinjiang durdurabileceğini söylüyoruz?" başlığıyla dikkat çekti. Makalede Doğu Türkistan'ın kazanılan bir toprak olduğunu ve eski Çin hanedanlık dönemindeki bölge valisi Zuo Zongtang'ın Doğu Türkistan'ı fethettiğini, Doğu Türkistan'ın Çin'in kuzeybatındaki önemli bir kale olduğu, Çin'in kalkınması, gelişmesi ve varlığında büyük etkisi olduğu, hatta Çin hanedanlarının tarihte yükselişinden düşüşüne kadarki tüm sürecin Doğu Türkistan bölgesindeki hükümranlığıyla doğrudan ilişkili olduğu, Türkistan topraklarını kazanmak için öncelikle Doğu Türkistan'ın etkin bir şekilde kontrol altına alınması gerektiği, nitekim coğrafik konumu itibariyle Türkistan’ın ekonomik merkezi haline gelen bölgenin, Çin’in Orta Doğu ve Avrupa’ya açılan tek kapısı olduğu ve “Kuşak-Yol Projesi” ticari rotasının da Doğu Türkistan’dan geçtiği” vurgulanıyor.

Bu tür söylemler ilk defa ortaya atılmıyor. 2020'de Çin kaynaklı internet sitelerinde "Kazakistan neden anavatana dönmüyor?" başlıklı makaleyle, Çin rejiminin Türkistan’da iktidarı ele geçirme arzusuna ilişkin ipuçları, Çin’in Türk toprakları üzerindeki art niyetinin göstergesidir. Nihayetinde Kazak hükümeti Çin'in Kazakistan büyükelçisini çağırtıp nota vermesi sonucu, söz konusu paylaşımlar anında web sitelerinden silinmişti.

Yine Ocak 2022’de aynı şekilde, Kazakistan’ın Tang Hanedanlığı döneminde bir Çin bölgesi olduğunu, ancak Tang Hanedanlığı'nın sonraki dönemlerinde Arapların Türkistan’a genişlemesi neticesinde Almatı'nın Araplarca işgal edildiği, Qing hanedanı daha sonra Almatı'yı geri aldığını ve Fransız-İngiliz koalisyonunun Yuanmingyuan bahçesini ateşe verdiği dönemlerde Almatı'nın yeniden böldüğünü iddia eden bir kısa filim servis etmişti. Üstelik söz konusu Video, Çin sosyal medya platformu Du Yin’de (TikTok’un Çin’ce versiyonu) 400.000'den fazla takipçisi olan fenomen bir hesaptan yayılmıştı.

Öyle ya İşgalci Çin, son yıllarda Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan gibi ülkelerde Çin, yayılmacı politikalarıyla boy göstermeye başlamış ve yerleşimci Çinliler, iç güdüsel olarak Türk yerli halklara karşı ayrımcılık yaparak, ister istemez yayılmacı siyasetini ifşa etmişlerdir. Kazakistan'daki birçok Çin yatırımı sanayi bölgelerinde özellikle Çin yapımı fabrikalarda çalışan yerli halklar Çin’den gelen işçiler tarafından itilip kakılmış, onuru ayaklar altına alınmış, zaman zaman kavgalı olayların yaşandığını gördük.

Her Şey “Büyük Çin Rüyası” İçin…
Malumunuz bilgi akışının sıkı bir şekilde kontrol edildiği Çin'de, bu tür fikirlerin dijital platformlarda dolaşıyor olması tabi ki tesadüf değildir. Her şey “Büyük Çin Rüyası” hedefine ulaşmak içindi. İçeride vatandaşların nabzını ölçmeye çalışırken, Türkistan’daki beş Türk devletlerine alenen meydan okuma cesaretini gösterebildi.

Acaba neden?

Çin bu cüreti nerden buldu?

Bu şöyle oluyor, vurup yıkarak işgal etmektense 73 yıldır yavaş yavaş Doğu Türkistan'da konumunu pekiştiren Çinli otoriter rejim, iki kuşaktır bölgedeki yayılmacı politikası ve alt stratejilerinden 2017’de başlatılan “toplama kampı”, “zorunlu çalıştırma” vb siyasetleri sayesinde başarı elde etti. Bu süre zarfında ne İslam alemi nede Türk dünyası “Doğu Türkistan düşerse ne olur?” sorusuna takılmadı.

 Ve şimdi sıra “Büyük Çin Rüyası” na geldi. Özellikle Çin’le sınır komşu ülkelerin Çin konusunda daha dikkatli olmaları gerekirdi.

Maalesef ama maalesef dünya daha Çin’i hiç tanımıyor!

Zannediyor musunuz Çin Rusya’yı Ukrayna savaşında hayrına mı destekliyor.

Hayır efendim! Çin Rusya’ya adeta gaz verip batı bloğunun önüne sürüyor.

“Büyük Çin Rüyası” na göre harita şöyle olmalı…Çin’e kalırsa Rusya Batı karşısında diz çökecek, Türkistan’da Rusya diye bir otoriter güç kalmayacak ve “Büyük Çin Rüyası” gerçekleşecek.

 

Kaynaklar

1- https://turkistanpress.com/page/cin-den-almati-cin-topragi-iddiasi/4287

2- https://turkistanpress.com/page/cin-orta-asyadaki-turk-cumhuriyetlerini-cin-in-bir-parcasi-olarak-tanitiyor/2975

3- http://www.xj.xinhuanet.com/2023-04/01/c_1129485956.htm

4- https://www.163.com/dy/article/I16RU0VO0553PY1V.html

5- https://youtu.be/mc-3t8UuiUI

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.