Yeni rotalar Çin’i Doğu Türkistan’a bağlıyor

İşgalci Çin uzun yıllardır Doğu Türkistan'ı İslamsızlaştırma ve Çinlileştirmeye yönelik şeytani hedefine ulaşmak için Doğu Türkistan'ın karayollarını ve demiryollarını birçok Çin eyaletine bağladı. Bu minvalde son zamanlarda Doğu Türkistan’daki havacılık sektörüne büyük yatırımlar yaparken sadece önümüzdeki üç yıl içinde sekiz yeni havalimanı inşa etmeyi planladığı basına yansımıştı. Bunlardan biri olan Bainbulak havalimanının inşaatına başlandığı ve yıl sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İ YAKINLAŞTIRACAK 8 HAVAALANI İNŞA EDİLECEK

 

Çin Propaganda ağı Sözde "Xinjang gazetesi” ‘nin 16 Mayıs tarihli haberine göre, Hotunsumul İlçesinin kuzeybatısında yer alan ve Doğu Türkistan'ın en yüksek rakımlı ikinci havalimanı konumundaki Bainbulag havalimanı projesinde çalışmalar sürüyor.  Ana gövde inşaatı tamamlanmış olup, iç montaj ve dekorasyon işleri, pistlerdeki çalışmalar devam ederken, yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

HER ŞEY BÖLGEYİ ÇİNLİLEŞTİRME AMAÇLI
Çin işgal rejimi, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için keyfi tutuklamayla bir yandan Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere zorla çalıştırmak üzerek sürgün ederek Uygurların nüfusunu azaltıyor. Öte yandan Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşimini hızlandıran Çin, aynı zamanda sözde "Bir Kuşak Bir Yol" planında Orta Doğu ve Avrupa’ya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda hava yolu, demir yolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları kaçırmak içinde kullanıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek ve Doğu Türkistan kaynaklarını taşımak için ulaşımını kolaylaştırarak Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan'a yerleşmeye teşvik etmek için kullandığını, aynı zamanda bazı sivil görünümlü askeri bölgelere de özel havaalanları inşa ettiğine dikkat çekti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 459 kişi okudu!
18/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.