Çin’i yakınlaştıracak 8 havaalanı inşa edilecek

İşgalci Çin uzun süredir Doğu Türkistan'ı İslamsızlaştırma ve Çinlileştirmeye yönelik şeytani hedefine ulaşmak için Doğu Türkistan'ın karayollarını ve demiryollarını birçok Çin eyaletine bağladı. Bu minvalde son zamanlarda Doğu Türkistan’daki havacılık sektörüne büyük yatırımlar yaparken sadece önümüzdeki üç yıl içinde sekiz yeni havalimanı inşa etmeyi planladığı öğrenildi.

Çin Propaganda ağı, sözde “Xinjiang’ı Yeniden keşfet” internet sitesinde 1 Şubat yer alan habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Havacılık Grubu” 'nun 2023 genel kurul toplantısında bu yıl Çin Komünist Partisi (ÇKP) “14. Beş Yıllık Plan” döneminde, rejimin desteğiyle sekiz havalimanı projesinin inşa sürecine başlayacağını duyurdu. Buna göre 2025'e yılına kadar sürecek projenin tamamlanması durumunda Doğu Türkistan'daki sivil havaalanı sayısının 33'e çıkarılması planlanıyor.

KİMİ SİVİL GÖRÜNÜMLÜ ASKERİ BÖLGE
Bilgilere göre bahse konu plan projelerine “Hava İpek Yolu” adını veren Çin rejimi, halı hazırda aktif 25 havalimanına ek olarak Guçung, Bainbulak, Barköl, Bügür, Şihu, Kubuksar, Guma ve Korla’ya bağlı Çerçen şehrinde bulunan 2.Bingtuan (Xinjiang İnşaat ve Üretim Kolordusu) 38. Reyon olmak üzere sekiz havaalanı inşa etmeyi planlıyor. Ayrıca bu kapsamda Bügür Havalimanı'nın yeni inşaatı ile Narat ve Karamay Havalimanları'nın yenilenmesi ve genişletilmesi çalışmalarına da 2023 yıl içinde başlayacağı ileri sürülüyor.

Şu an Guçung Havalimanı'nın inşa sürecinin %61’i, Bainbulak Havalimanı'nın ise %64’dü  tamamlanmış durumda. Barköl Havalimanı projesi için de genel plan ve ön tasarımların onaylandığı aktarıldı.

HER ŞEY BÖLGEYİ ÇİNLİLEŞTİRME AMAÇLI
Çin işgal rejimi, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için keyfi tutuklamayla bir yandan Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek, gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere zorla çalıştırmak üzerek sürgün ederek Uygurların sayısını azaltıyor. Öte yandan Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşimini hızlandıran Çin, aynı zamanda sözde "Bir Kuşak Bir Yol" planında Orta Doğu ve Avrupa’ya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda hava yolu, demir yolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları kaçırmak içinde kullanıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek ve Doğu Türkistan kaynaklarını taşımak için ulaşımını kolaylaştırarak Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan'a yerleşmeye teşvik etmek için kullandığını, aynı zamanda bazı sivil görünümlü askeri bölgelere de özel havaalanları inşa ettiğine dikkat çekti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 407 kişi okudu!
03/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.