Uygurları dronla izliyor

Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik yıllardır süren zulmüne ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Türk ve İslam dünyasının sessiz kaldığı mazlum Müslümanlara yönelik sistematik soykırımın yeni videosunda, Uygur Türklerinin asker ve polisler eşliğinde sıraya dizilerek zorunlu bayrak törenine katıldığı görüntüleniyor.

Karar’ın Uygur Haber Tweettir hesabına dayandırdığı haberine göre, Çin’in Doğu Türkistan halkına yönelik uyguladığı zulmün bir başka boyutu, Bayrak çıkarma töreniyle halka zulmettiğini ortaya koyuyor.

Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetine bağlı Taşkurgan ilçesindeki bir köyde çekilen videoda, Uygur ve Tacik vatandaşların asker ve polisler eşliğinde bayrak törenine katılmaya zorlandığı görülüyor.

Çin genelinde sadece Doğu Türkistan’da her pazartesi günü düzenli olarak gerçekleştirilen ve her bir yerel sakinin katılımı zorunlu olan Çin komünist Parti (ÇKP) bayrak çıkarma törene zorlanan halkın, havadan drone ile izlendiği dikkat çekiyor.

 

İLGİLİ HABERLER: BAYRAK TÖRENİNE KATILMADIĞI İÇİN 4 YIL HAPSE ATILDI


Toplama kampı tanıkları ve Çin’den sızan belgeler, 2016’dan itibaren 8 milyon insanın dönüşümlü olarak Ceza kamplarında alı konulduğunu gösteriyor. Çin rejimi, Uluslararası toplumun “Yeniden Eğitim Kampları” olarak tanımladığı ceza kampı tutsaklarını, sözde “istihdam” yalanıyla küresel markaların tedarik zincirlerinde köle işçi olarak çalıştırıyor. Çin ise bölgedeki kampları savunarak, önce varlığını reddetti, sonra ise Uydu görüntüleri basına sızınca sözde “terörle mücadele” için “rehabilitasyon merkezleri” olduğunu ileri sürdü ve en son güya azınlıklara “Mesleki Beceri Edindirme Merkezleri” olarak kurulan birer “Okul” olduğunu lanse ederek Doğu Türkistan’daki mazlum Müslümanların üzerindeki sistematik soykırımı gizlemeye telaşına kapıldı.

Geçmişte Komünist rejimin söz konusu Bayrak çıkarma törenlerine her ne sebeple olursa olsun katılım sağlamayanların doğrudan Toplama Kamplarına alındığı ile ilişkin haberler basına yansımıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 384 kişi okudu!
01/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.