Uygur Modacı tutuklandı

Çin’in Doğu Türkistan‘daki keyfi tutuklamaları devam ediyor. Doğu Türkistan’da geleneksel kıyafetler tasarlayan bir Uygur Modacının tutuklandığı öğrenildi.

Urumçi’deki bir moda şirketinin müdürü olan Ismail Keyum (43), Haziran 2021'de milli kültürü öne çıkardığı için tutuklandığı belirtildi.

Urumçi Saybağ bölgesinde ikamet eden Keyum, sözde “Xinjiang Üniversitesi” hukuk fakültesi mezunu ve Uygur geleneksel kıyafetleri tasarımcısı olduğu ve Doğu Türkistan’daki ünlü dans sanatçıları, şarkıcılar, müzisyenler ve tanınan aktörler için sahne kıyafetleri tasarladığı aktarıldı.

Uygur aktivist Abduveli Ayup’un Keyum ile ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Doğu Türkistan’da herkesçe tanınan modacının 2021 yılında tutuklandığı bilgisine daha yeni ulaşıldı.


İLGİLİ HABERLER: RAPOR: UYGUR KÜLTÜR MİRASI YOK EDİLİYOR

İşgalci Çin, Doğu Türkistan’da sistematik soykırım suçu işliyor. 2017’de başlayan büyük ölçekli keyfi tutuklama kapsamında önce Din adamları, bilim insanları, aydınlar, akademisyen, sanatçı, tuplum içerisinde öne çıkan kim varsa keyfi bir şekilde Toplama Kamplarına alındı. Bölge’de büyük tahribatlara imza atan komünist rejim soykırımın uygulamalarının bir parçası olarak Uygurların geleneksel kültürlerini korumalarına izin vermezken, aynı zamanda Çinlileştirme adı altında yok etmeye çalışıyor. İsmail’in Uygur geleneksel kıyafetler tasarlaması, Uygur kültürünü yok etmeyi amaçlayan Çinli yetkililerin dikkatini çektiği ve onu bu nedenle hedefe aldığı düşünülüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 435 kişi okudu!
01/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.