Satılmış BM Özel Raportörü Çin'i savundu

Daha önce Çin’den yüklü para aldığı ifşa olan BM Özel Raportörü Alena Douhan, Çin'e yönelik tek taraflı yaptırımların uluslararası hukuka uymadığını ve insan haklarına zarar verdiğini savundu.

BM Özel Raportörü Alena Douhan, Çin'e yönelik tek taraflı yaptırımların uluslararası hukuka uymadığını ve insan haklarına zarar verdiğini belirtti.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Alena Douhan, Çin'e yönelik tek taraflı yaptırımların çok sayıda uluslararası hukuk normuna uymadığını ve uluslararası sorumluluk hukuku uyarınca karşı önlem olarak haklı görülemeyeceğini iddia etti. 

Tek taraflı zorlayıcı tedbirler ve insan hakları konusunda yetkili BM Özel Raportörü Douhan, Çin'e yönelik tek taraflı yaptırımların, tek taraflı zorlayıcı tedbirler olarak nitelenebileceğini belirtti.

SOYKIRIMIN MERKEZİ DOĞU TÜRKİSTAN’A GİTTİ
"Douhan, 12 günlük Çin ziyaretinin ardından başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Çin'in tek taraflı yaptırımların olumsuz etkilerini hafifletme kabiliyeti bulunmasına karşın, ABD'nin ve diğer ülkelerin uyguladığı yaptırımların, Çin'deki insan haklarına kaçınılmaz şekilde zarar verdiğini ve dünyanın geri kalanında olumsuz insani sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

Ziyareti sırasında Doğu Türkistan başta olmak üzere Pekin ve Shenzhen’e giden BM özel raportörü, buralarda hükümet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları, işletmeler, akademik kurumlar ve diğer sektörlerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Douhan, tek taraflı yaptırımların, kaçak çalıştırılan bireyler, üretim kapasitesi azalmış yaşlı işçiler ve ekonominin bazı sektörlerinde istihdam edilen kadınlar gibi Çin'deki hassas grupları tehdit ettiğini ifade etti.

YAPTIRIMLAR ZORLUKLAR YARATIYOR
BM uzmanı, bu gruplardaki kişilerin genellikle yaptırımlardan yüksek teknolojili sektörlere göre daha fazla etkilenen emek yoğun sektörlerde çalıştığını ve işsiz kaldıklarında yeni iş bulmakta daha fazla zorluk yaşadığını dile getirdi.

Tek taraflı yaptırımların ve uygulanma yollarının, Çinli şirketlerdeki üçüncü ülke çalışanlarını da etkilediğini kaydeden Douhan, uluslararası kalkınmada ve insani projelerde faaliyet gösteren Çinli kuruluş ve işletmelerin kabiliyetlerine verilecek potansiyel zararın da bu tür projelerden fayda gören ülkelerdeki dezavantajlı nüfuslara yönelik yayılma etkisi yapabileceğini belirtti.

Eylül ayında BM İnsan Hakları Konseyi'ne ziyaretiyle ilgili bir rapor sunacak olan Douhan, yaptırım uygulayan taraflara "BM Güvenlik Konseyi'nin izni olmaksızın Çin'e, Çinli vatandaşlara ve şirketlere uygulanan tüm tek taraflı yaptırımları kaldırma ve askıya alma" çağrısı yaptı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN TARAFINDAN FONLANIYOR!

BM'in çalışmalarını izlemek üzere kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluş “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Gözlemevi”nin 18 Mayıs 2022 tarihinde yayınladığı bir raporda, BM uzmanı ve Özel Raportörü Alena Douhan'ın Çin’den yüklü miktar para aldığı ortaya çıkmıştı. 

Raporda BM Özel Raportörü Alena Douhan, Mart 2020'de Birleşmiş Milletler'in daveti üzerine bağımsız uzman olarak görevi devraldıktan hemen sonra Çin'in Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı gizleyen sahte ve kamuoyu yanıltıcı propagandasına dahil olduğu ve bunun için 2019 yılında Çin rejiminden 200.000 dolar rüşvet kabul ettiği belirtilmişti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: Uy.ts.cn, Ohchr.orgpolicy, Xjtvs.com

Bu Haberi 776 kişi okudu!
24/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.