Bir BM Yetkilisi Çin'den Yüklü Miktar Para Aldı

BM'in çalışmalarını izlemek üzere kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluş “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Gözlemevi”nin 18 Mayıs'ta yayınladığı yeni bir raporda, bağımsız bir BM uzmanı ve özel sözcüsü Alena Douhan'ın Çin’den yüklü miktar para aldığını ifşa edildi.

Rapora göre özel sözcü Alena Douhan, Mart 2020'de Birleşmiş Milletler'in daveti üzerine bağımsız uzman olarak görevi devraldıktan hemen sonra Çin'in Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı gizleyen sahte ve kamuoyu yanıltıcı propagandasına dahil olduğu ve bunun için geçen yıl Çin rejiminden 200.000 dolar rüşvet kabul ettiği ortaya çıktı.

Raporda Alena Douhan'ın geçen yıl Eylül ayında Çinli yetkililer tarafından düzenlenen ve Çin'in bunu bir propaganda fırsatı olarak kullanmasını sağlayan sözde “Bizim Xinjiang Yahşi Yer” temalı video  Konferans toplantısına katıldığı belirtiliyor.

BM PERSONELLERİ İLK DEFA SUÇLANMIYOR

BM Gözlemevi raporunda Douhan'ın BM'nin en rasyonel etik ilkelerini ihlal ettiğini ve Çin rejiminden alınan 200.000 dolar rüşvetin derhal iade etmesini, aynı zamanda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve üst düzey insan hakları yetkilisi Michelle Bachelet’in, Alena Douhan hakkında ciddi soruşturma başlatması talep ediliyor.

Tam da BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ve ekibinin önümüzdeki bir kaç gün içerisinde Çin ve Doğu Türkistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bir dönemde, BM personelinin rüşvet skandalı uluslararası alanda büyük tepkilere neden oldu.

Öte yandan Doğu Türkistan konusunda Birleşmiş Milletler personelleri ilk defa suçlanmıyor. Kasım 2020'de BM İnsan Hakları Komitesi'nin eski bir çalışanı tarafından Çin makamlarına yurt dışındaki Uygur aktivistlerin bir listesini sağladığı ortaya çıkmıştı. Ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Doğu Türkistan'a ilişkin daha önce tamamlandığını duyurduğu ilgili Raporunu hala yayımlamadı. Buda uluslararası toplum tarafından sert eleştirilere ve şüphelere yol açtı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 197 kişi okudu!
21/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.