Rapor: İngiliz üniversiteleri Çin’den fon alıyor

İngiliz düşünce kuruluşu Civitas'ın yayınladığı yeni bir rapora göre, Birleşik krallık üniversiteleri, Çin ordusuyla doğrudan bağlantılı kurumlardan büyük miktarda fon almanın yanı sıra, soykırım ortağı Huawei şirketinden de finans desteği alıyor. 

Bilgilere göre Birleşik Krallık üniversitelerindeki Çinli öğrencilerin en büyük maddi kaynağı Çin olup, bu konulara politik bir perspektiften bakan yeni bir çalışma şunu ortaya koyuyor ki, Birleşik Krallık üniversitelerinin Çin’den aldığı finansmanın çoğu, Çin'in askeri ve endüstriyel kuruluşları ile bağlantılı kurumlar tarafından sağlanıyor. Araştırmacılar bu koşulların Birleşik Krallık'ın ulusal güvenliğine zarar verdiğini savunurken, Çinli öğrencilere ve Çinli yatırımlara olan bağımlılığın azaltılması gerektiği konusunda hükümeti uyarıyor. 

ALINAN FONLAR MİLYONLARCA DOLARI AŞIYOR
Amerika'nın Sesi (VOA) ’ya göre, birkaç gün önce yayınlanan araştırma raporu, Birleşik Krallık'taki birçok üniversitenin son beş yılda Çin ordusuyla bağlantılı kuruluşlardan büyük miktarda fon aldığını ortaya çıkardı. Hatta Birleşik Krallık hükümeti Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin 5G teknolojisiyle yerel ağlar kurmasını yasaklamasına rağmen, İngiliz üniversitelerinin Huawei'den 14 milyon pound (yaklaşık 17,4 milyon dolar) finansman desteği almayı sürdürdüğü dikkat çekiyor. 

Araştırmaya göre, İngiliz Üniversiteleri, 2017'den bu yana toplam 122-156 milyon pound arasında fon aldıklarını gösteriyor. Ayrıca İngiliz düşünce kuruluşu Civitas, Çin yatırımları hakkında bilgi edinmek için 88 Birleşik Krallık üniversitesine başvuruda bulunmuş olsa da, ancak 46 başvuruya yanıt alabildi. 

İLGİLİ HABERLER: CAMBRİDGE ÜNİ’NİN ÇİN ORDUSUYLA İLİŞKİSİ İFŞA OLDU!

Civitas düşünce kuruluşu ulusal savunma ve güvenlik direktörü Robert Clark raporla ilgili açıklamasında, Birleşik Krallık üniversitelerindeki yabancı öğrencilerin dörtte birini Çinli öğrencilerin oluşturduğunu ve bunlara devlet bütçesinden ayrılan finansmanın oranı karşısında şok olduğunu dile getirdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: VOA

Bu Haberi 919 kişi okudu!
18/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.