Cambridge Üni’nin Çin ordusuyla ilişkisi ifşa oldu!

Birleşik Krallık'ın köklü eğitim kurumlarından biri olan Cambridge Üniversitesinin Çin ordusu ile çalıştığı ortaya çıktı. Cambridge Üniversitesi Gelişmiş Fotonik ve Elektronik Merkezi tarafından yayımlanan raporda, Çin ordusunun askeri kuruluşu olan Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Teknoloji Şirketini (CASC) ortaklardan biri olarak belirtirken; Çin merkezli askeri kuruluşun yetkililerinin Cambridge Üniversitesinde üç haftalık eğitim programına katıldığını aktardı.

İNGİLİZ POLİTİKACILARDAN EĞİTİM ALIYOR
Raporda, Çin Yönetici Liderlik Programı (CELP) kapsamında, Çinli yetkililerin, İngiliz bilim adamları, hükumet yetkilileri ve politikacılarla toplantı yaptığı, teknoloji ve inovasyon üzerine yenilikçi eğitimler aldığı bildirildi.  Kırım Haber Ajansının (QHA) The Times gazetesine dayandırdığı habere göre, Cambridge Üniversitesinin Çin ordusuna ait CASC şirketi ile çalışmasının yanı sıra Pekin Havacılık ve Uzay Kontrol Cihazları Enstitüsü (BIACD) ile de ortak çalışmalar yaptığını aktardı. Gazete, enstitünün uzay programının ana sağlayıcısı ve önemli bir Dron üreticisi olduğunu kaydetti. 

ÜNİVERSİTE ÇİN'DEN 2 MİLYON AVRO ALDI
Öte yandan Cambridge Üniversitesinin ortaklık için Çin uzay şirketinden 2 milyon avrodan fazla para aldığı bildirildi. Gazete, alınan bu paranın art niyetli Çin'in elini daha da güçlendirdiğini vurguladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 679 kişi okudu!
06/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.