Rapor: Doğu Türkistan’da zorla çalıştırma ‘daha yaygın’ ancak ‘daha az görünür’ olacak

ABD’li düşünce kuruluşu Jamestown Vakfı tarafından yapılan bir araştırma, işgal altındaki Doğu Türkistan’da zorlayıcı istihdam ve yoksulluğu azaltma politikalarının önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve zorunlu çalıştırmanın daha “yaygın” ancak “daha az görünür” hale geleceği ifade edildi.

Araştırmaya göre işgalci Çin hükümeti, 14. Beş Yıllık Planında zorunlu kılındığı üzere her yetenekli kişiye istihdam sağlamak amacıyla hedeflenen kırsal nüfusa yönelik istihdam ve eğitim gereksinimlerini “yoğunlaştırdı”.

Arazi kullanım haklarının yerel çiftçilerden devlet tarafından işletilen kooperatiflere devredildiğini ve yerel halkın zorunlu emek transferleri yoluyla ücretli emeğe zorlandığını da ortaya koyuyor. 

İLGİLİ HABERLER: DEVLET TARAFINDAN ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR!

Raporda, İşgücü Transferi Yoluyla Yoksulluğun Azaltılması programının genişlemeye devam ettiği ve “gözaltısız” devlet tarafından dayatılan zorla çalıştırma seferberliği sistemi olarak tanımladığı sistemi temsil ettiği belirtildi. Bu sayıların 2023 yılında bir önceki yıla göre arttığı ve devletin zorunlu kıldığı kotaları aştığı belirlendi.

Üst düzey politika ve devlet planlama belgelerinin bu önlemlerin en azından 2025 yılına kadar devam edeceğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Rapor, “yoksulluğu azaltma” programının devlet tarafından dayatılan bir zorla çalıştırma mekanizması olarak hizmet ettiğini, bu program kapsamında zorla çalıştırma transferine tabi tutulan kişilerin sayısının 2023 yılında artacağını ve hatta devletin belirlediği kotaları aşacağını gösteriyor. 

İLGİLİ HABERLER: UYGUR NÜFUSUNU AZALTMA PLANI!

Raporda ayrıca, 2023’te Çin diktatörü Xi Jinping’in, “Uygur nüfusunun kendi anavatanlarındaki hakimiyetini” azaltmayı amaçladığı bildirilen Eşleştirme Yardımı programının ölçeklendirilmesini onayladığı ifade edildi.

Zorla çalıştırmayla bağlantılı zorlayıcı ve devlet tarafından uygulanan programlar

Jamestown Vakfı’nın raporu, Çin’in eyaletler arası işgücü transferlerini kolaylaştırmayı amaçlayan, diğer Çin bölgelerine yapılan transferleri %38 oranında artırmayı amaçlayan bir Eşleştirme Yardımı programına sahip olduğunu söylüyor ve bu seviyelerin 2010’ların ortasından bu yana herhangi bir yılın seviyelerini aştığını belirtiyor.

ÜNLÜ ARAŞTIRMACININ DEĞERLENDİRMESİ;
Raporun yazarı Dr. Adrian Zenz, zorlayıcı yoksulluğun azaltılması ve istihdam politikalarının, Cinping’in “istikrarı koruma ve geliştirmeyi” teşvik etme yönündeki ikili görevini yerine getirmek için ideal bir konumda olduğunu söyledi.

Dr. Zenz raporda: “Çin’in yüksek profilli bir akademik araştırma raporu olan Nankai Raporu’nda belirtildiği gibi, yeniden eğitim kampları ‘sert bir kısa vadeli önlemi’ temsil ederken, işgücü transferleri Uygurları reforme etmek, eritmek ve asimile etmek için önemli bir uzun vadeli ‘yöntem’i temsil ediyor.”

İLGİLİ HABERLER: “ÇİN, ZULMÜ KURUMSALLAŞTIRDI!”

Zenz, Doğu Türkistan’daki son politika değişikliklerinin zorla çalıştırmayı “daha az görünür ve kavramsallaştırmayı daha zor” hale getirdiğini kaydetti.

Dedi ki: “Doğu Türkistan, kitlesel zorlayıcı çalışmayı normalleştirmek ve kurumsallaştırmak için yoksulluğu azaltma politikalarından yararlanarak, devletin iç güvenlik aygıtının kurumlarından, yeniden eğitim ve gözaltına almaya odaklanan ve Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından denetlenen kuruluşlara doğru temel stratejik kaymasını sürdürüyor.”

Zenz, bunun bir sonucu olarak Uygurların zorla çalıştırılmasının “hem daha yaygın hem de daha sinsi” hale geldiğini de sözlerine ekledi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Habernida

Bu Haberi 458 kişi okudu!
20/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.