Rapor: Çin’in Sınır ötesi baskıları genişliyor

Uluslararası Af Örgütü 12 Mayıs'ta, Çin rejiminin yabancı ülkelerdeki muhaliflerin siyasi faaliyetlerine baskı yaptığını ve öğrenciler arasında korku iklimi yarattığını ortaya koyan bir rapor yayımladı. 

Bu durumdan mustarip olan bazı Çinli öğrencilerin Çin’deki ailelerinin rejim hükümeti tarafından taciz edildiği hatta rehin alındığı belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda 2018 ile 2023 yılları arasında Batı Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere sekiz ülkedeki üniversitelerde eğitim gören 32 Çinli öğrenciyle ayrı ayrı yapılan mülakatlara yer veriliyor ve Çin'in siyasi faaliyetlere ve ulusötesi baskı biçimlerine yönelik kısıtlamalarının giderek genişlediği ve haddi aşan tehdit, şantaj, taciz ve ailesini rehin alma olaylarına maruz kaldığı öne sürülüyor.

Görüşülen Çinli öğrenciler, Tiananmen katliamını anma gibi etkinliklere katıldıktan sonra Çin'deki akrabalarının defalarca tehdit edildiğini beyan ederken, Çin rejiminin öğrencilerin aile üyelerinin pasaportlarını iptal ederek onları işlerinden kovduğunu, emekli maşlarını durdurduğunu ve hatta kişisel özgürlüklerini ağır biçimde kısıtladığını ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABERLER: EMRE UYMAZLARSA AİLELERİNE ZARAR VERİLECEK

Öte yandan Çin rejimi, yurt dışında yaşayan Uygur Türklerini de taciz ediyor. Uygurlar, ana vatanlarında fiilen rehin tutulan aileleri üzerinden tehdit edilerek birbirlerini gözetlemeye, Çin için casusluk yapmaya zorlanıyor.

Çin tarafından hedef alınan Uygurlara Doğu Türkistan mitinglerinde fotoğraf çekip göndermeleri emredilirken, bazılarına Af örgütü gibi kuruluşlara sızıp rapor göndermeleri söyleniyor. Bu yöntemlerle Uygur toplumu arasında paranoya ve güvensizlik yaratmak amaçlanıyor.

İlgili raporlara göre, Avrupa ve Türkiye’de yaşayan Uygurların yüzde 80’e varan bir kısmının Çinli yetkililer tarafından taciz edildiği doğrulanıyor. 

Onlara, sevdikleri kişilerin polis memurları tarafından çevrelendiği fotoğraf ve videolar verilerek, emre uymazlarsa ailelerine zarar verileceği konusunda tehdit ediliyor. Ayrıca uymazlarsa bir şekilde Çin’e geri iadesi sağlanarak gözaltına gönderilecekleri veya sevdiklerinin hapse mahkum edileceği söyleniyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: VOA

Bu Haberi 546 kişi okudu!
15/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.