Rapor: BMW, Jaguar ve VW köle işçi çalıştırıyor

Amerikan Senatosu, 2021 yılında Çin’le olan ticari çatışmaları kapsamında Uygur Zorla Çalıştırmayı önleme yasası (UFLPA) isimli bir kararı oylamıştı. UFLPA, 2021 yılından beri geçerli ve Çin'de Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı tespit edilen bazı Çinli tedarikçilere ambargo uyguluyor.

İşte bu UFPLA kararı, geçtiğimiz gün BMW'nin başını ağrıtacak bir olaya yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi tarafından hazırlanan bir soruşturma raporunda BMW, Jaguar Land Rover (JLR) ve Volkswagen'in (VW) Çin'de zorunlu çalıştırmayla bağlantısı olduğu iddiasıyla yasaklanan bir tedarikçi tarafından üretilen parçalar kullandığı ortaya çıktı.

Rapora göre, yasaklı Çinli firma Sichuan Jingweida Technology Group'tan (JWD) parçalar içeren en az 8 bin BMW Mini Cooper otomobili ABD'ye satıldı.

İLGİLİ HABERLER: "ÜRETİCİLERİN KENDİ KENDİNİ DENETLEMESİ İŞE YARAMIYOR" 

Demokrat Senatör Ron Wyden, raporla ilgili olarak "Otomobil üreticilerinin kendi kendini denetlemesi açıkçası işe yaramıyor" dedi.

Jaguar Land Rover BBC'ye gönderdiği açıklamada, "insan hakları ve zorla çalıştırma konularını ciddiye aldığını ve insan haklarının korunması ve kölelik karşıtı önlemler konusunda aktif olarak devam eden bir programa sahip olduklarını" bildirdi.

Wyden ayrıca, ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumuna "uygulamayı güçlendirmesi ve Çin'de zorla çalıştırmayı körükleyen şirketlere baskı yapması" çağrısında bulundu.

Raporda, Jaguar Land Rover'ın şirketin yasaklı listeye alınmasından sonra da JWD'den bileşenler içeren yedek parçalar ithal ettiği belirtildi.

JLR, dünya genelinde bu bileşeni içeren stokları tespit ettiğini ve imha ettiğini açıkladı.

Şubat ayında VW, aralarında Porshe ve Bentleyler'in de bulunduğu binlerce aracının, Amerika'nın zorla çalıştırma karşıtı yasalarını ihlal eden bir bileşen içerdiği için yetkililer tarafından alıkonulduğunu duyurmuştu.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Euronews

Bu Haberi 499 kişi okudu!
23/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.