CECC: Batılı şirketler Uygur köle emeği sömürüyor!

ABD hükümetinin uyguladığı Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasası başta olmak üzere farklı ülkelerin çıkardığı pek çok yasa ve yaptırımlar, Çin'in Doğu Türkistan'da sürdürdüğü sistematik soykırım ve kitlesel zorunlu çalıştırmayı durdurmada başarısız oldu. 

ABD Çin İşleri İcra Komitesi, (CECC) Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasası'nın yürürlüğe girmesinden iki yıl sonra Batılı şirketlerin Doğu Türkistan'daki Çin’in zorla çalıştırma programına dahil olmaya devam ettiğini raporladı.

KÖLE İŞÇİLİK ÜRÜNLERİ SATMAYA DEVAM EDİYOR
Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, ABD'li milletvekilleri 30 Nisan'da yapılan kongre oturumunda, Batılı şirketlerin sosyal medyayı kullanıp, sözde "çevresel, sosyal ve yönetişim" standartlarını teşvik ederek, Doğu Türkistan’da Uygur köle/işçiler tarafından üretilen ürünleri satmaya devam ettiğini ve soykırımı görmezden gelerek eylemlerini meşrulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Bu bağlamda Doğu Türkistan’daki Zorunlu çalıştırmaya dahil olmadıklarını kanıtlayamayan şirketlere Çin'de iş yapmayı bırakmaları çağrısında bulundu.

ABD Kongresi Çin İşleri Komitesi (CECC) başkanı Temsilci Chris Smith, 30 Nisan'da komite tarafından yapılan oturumda "Şirketler, tüketicileri, yasa düzenleyicileri, savcıları ve hatta kendi vicdanlarını, tedarik zincirlerinin temiz olduğuna gizli kapılar ardına saklanarak ikna edebilirler. Ancak Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasası ve ABD Ticaret Kanunu'nun 301. maddesini ihlal edenler mutlaka cezasını çekecektir.“ dedi.

İLGİLİ HABERLER: ZORLA ÇALIŞTIRMAYI TESPİT EDEN YAPAY ZEKA GELİŞTİRİLDİ

Haziran 2022'de ABD hükümeti, Çin'i Doğu Türkistan'daki Uygurlara karşı zorla çalıştırma ve ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlayan “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme Yasasını” kabul etmişti ve Çin rejimi tarafından zorla çalıştırılan Uygurların emeği karşılığı üretilen malların ABD'ye girişine yasak getirilmişti. Çinli şirketlerin ve diğer bağlantılı şirketlerin, ürünlerinin zorla çalıştırma içermediğini kanıtlamadıkları sürece ürünlerini ABD'ye ithal etmeleri yasaklanmıştı. Gümrüklerde yasağı delen mallara el konmuştu.  

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Oysaki Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanların köle işçi olarak çalıştırıldığı, devlet destekli zorunlu çalıştırma” programından yararlanıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: VOA

Bu Haberi 2455 kişi okudu!
03/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.