Portekiz Çin’i G5 altyapı sisteminden çıkardı

Portekiz hükümetinin birkaç gün önce aldığı karara göre, Çinli teknoloji şirketleri, Portekiz'deki G5 Altyapı inşasından çıkarıldığı bildirildi.

Radio France Internationale’nin haberine göre Portekiz Siber Güvenlik Yüksek Konseyi, 25 Mayıs'ta bir açıklama yayınlayarak, Avrupa Birliği dışındaki ülkeler veya NATO’ya dahil olmayan ülkeler tarafından sağlanan 5G altyapısı yahut ekipmanlarının kullanılmasını yasakladı.

Portekiz'in G5 kararıyla ilgili Kuzey Atlantik teşkilatı (NATO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD) tarafından yapılan açıklamada, örgüt dışındaki ülkelere ait şirketlerin siber güvenlik açısından ciddi bir tehdit olarak değerlendirildiği vurgulandı. 

Bloomberg News'e göre Portekiz hükümetinin kararı, Huawei gibi Çinli şirketlerin ekipman ve hizmet sağlayıcılarını dışlıyor.

 

İLGİLİ HABERLER: KANADA HUAWEİ’Yİ G5 AĞINDAN YASAKLADI

 

Huawei daha önce G5 ağını geliştirmek için Portekiz'deki bazı telekomünikasyon şirketleriyle ortaklık kurmuştu.

Portekiz'in en büyük telekomünikasyon şirketi Altice, 2019'da Huawei ile birlikte G5 teknolojisini daha da geliştirdiğini açıklamıştı. Ancak şirket, bu yılın başlarında G5 ağ ekipmanı tedarikçisi olarak Nokia tarafına kaydı ve seçimini duyurdu.  Şu anda İngiltere, Danimarka, İsveç, Estonya, Letonya ve Litvanya, Huawei'nin G5 ağını kapsam dışı bırakıyor. Ayrıca Almanya bu yıl, ülkenin G5 ağında Çin bileşenlerinin kullanımını ve ilgili yasaların değiştirilmesinin gerekli olup olmadığını yeniden gözden geçireceğini açıkladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 146 kişi okudu!
30/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.