Kanada Huawei ve ZTE'yi G5 Ağından Yasakladı

Kanada hükümeti 20 Mayıs'ta aldığı kararla, Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE'nin ülkenin 5G kablosuz ağlarını inşa etmesini ve ağlara donanım sağlamasını "ulusal güvenliğe risk oluşturmak”  gerekçesiyle yasakladı.

Kararda, Huawei ve ZTE'den yeni 4G veya 5G ekipman ve hizmet alımının eylül 2022'ye kadar durdurulmasını ve şirketlere ait mevcut ekipman ile hizmetlerin aralık 2027'ye kadar sistemden çıkarılmasını öngörüyor.

ÇİN, KANADA'NIN GETİRDİĞİ YASAĞA TEPKİ GÖSTERDİ

Pekin yönetimi, Kanada hükümetinin Çinli telekomünikasyon şirketleri Huawei ve ZTE'nin donanım ve hizmetlerinin kullanılmasını yasaklamasını protesto etti.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Kanada yönetiminin "ulusal güvenlik" gerekçesi göstererek aldığı kararın hiçbir somut kanıta dayanmadığı, piyasa ekonomisi ve serbest ticaret kurallarını ihlal ettiği iddiasında bulundu.

Açıklamada, kararın Çin ve Kanada şirketlerinin ticari çıkarlarına zarar vereceği ve Çin-Kanada ekonomik ilişkilerini olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

Şirketlerin zarara uğraması halinde Pekin'in karşı tedbirleri alma hakkına sahip olduğuna işaret eden açıklamada, "Kanada'yı ülkeler arasındaki iş birliğini akılcı ve objektif şekilde değerlendirmeye ve yanlış adımından vazgeçmeye çağırıyoruz" şeklinde küçük düşürücü ifadelere yer verildi.

Daha önce ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Japonya ve İsveç iki Çin şirketine ait teknoloji, donanım ve hizmetlerin 5G ağlarında kullanılmasını yasaklamıştı. Perde arkasındaki kişi ise Huawei'nin kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei, eski bir Çinli askeri mühendis ve ABD hükümeti uzun süredir Huawei'yi “ulusal güvenliğe tehdit” olarak görüyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 136 kişi okudu!
23/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.