Pakistan: Çin'in borç tuzağına düşmedik

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Çin'in borç tuzağına düşmediklerini belirterek, borcun hemen ödenemeyeceği endişelerini yatıştırdı.

Zerdari, Çin'in Pakistan'a yaptığı yardımların büyük kısmının yatırım veya düşük faizli krediler olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Pakistan'ın borç nedeniyle altyapı projelerinin kontrolünü devretmek zorunda kalabileceği endişelerinin de yersiz olduğunu söyledi.

Pakistan ekonomisi, seller ve Ukrayna krizinin etkisiyle zor bir dönemden geçerken, bakan borcun geri ödenmemesi riskinin olmadığını belirtti.

BAKANIN SÖZLERİ ENDİŞELERİ YATIŞTIRDI
Çin propaganda ağı Xinhua’ya göre Zerdari, Japonya ziyareti sırasında Nikkei Asia ile yaptığı ve Salı günü yayımlanan yazılı röportajda söz konusu ifadeleri kullandı. "Pakistan'ın Çin'in borç tuzağına düştüğünü iddia etmek yanlış" diyen bakan, Çin'in Pakistan'a yaptığı yardımın büyük kısmının yatırım veya düşük faizli krediler şeklinde olduğunu ifade etti.

DAHA FAZLA GÖÇMEN ALMA ÇAĞRISI YAPTI
Nikkei Asia'ya göre bakan, borcun bir sonucu olarak Pakistan'ın önemli altyapı projelerinin kontrolünü devretmek zorunda kalabileceği yönündeki endişelerin de yersiz olduğunu söyledi. Pakistan ekonomisi 2022'deki sellerden ve Ukrayna krizinin neden olduğu gıda ve enerji fiyatlarındaki artıştan ağır bir darbe alırken, bakan "borcun geri ödenmemesi gibi bir riskin ufukta gözükmediğini" belirtti.

Zerdari ayrıca diğer ülkelere Pakistan ile ticareti artırmaları ve ülkeden daha fazla göçmen işçi almaları yönünde çağrıda bulundu.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN BORÇ TUZAĞI ONLARCA ÜLKEYİ BATIRDI

 

 

Öte yandan Associated Press'in yeni Raporu, Çin'in borç tuzağına düşürdüğü Pakistan, Kenya, Zambiya, Laos ve Moğolistan gibi onlarca gelişmekte olan ülkelerin ekonomisini çöküşün eşiğine getirdiğini ortaya seriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 270 kişi okudu!
07/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.