Çin'in borç tuzağı onlarca ülkeyi batırdı

Yeni Rapor, Çin'in borç tuzağına düşürdüğü Pakistan, Kenya, Zambiya, Laos ve Moğolistan gibi onlarca gelişmekte olan ülkelerin ekonomisini çöküşün eşiğine getirdiğini gösteriyor.

Radio France Internationale’nin 20 Mayıs’ta Associated Press'e dayandırdığı raporda Çin'in borç batağına düşen ülkelerin eğitim, gıda, Enerji, yakıt ve diğer yaşamsal ihtiyaçlara yatırım yapmak için Çin'den kredi kullandığını, ancak gelinen noktada kredileri geri ödeme konusunda zorluklar içerisinde kaldığı, bazı ülkelerin Çin’e olan borcunu kapatmak için diğer bütçelerin kısıtlanmasına gidilmesi sonucu döviz rezervlerinin hızla eridiğini ortaya çıkarıyor.

BİTMİŞ PROJELERİ BORÇ KARŞILIĞI GERİ ALIYOR
Araştırmaya göre Ülkeler arasında Zambiya ve Sri Lanka borçlarını ödeyemeyecek. Bu ülkeler sadece borcu değil, faizlerini de ödeyemiyorlar. Bahse konu ülkelerin borçlanma sebepleri ise daha çok limanlar, madenler ve enerji santralleri inşa etmek olduğu öne sürülen raporda, Çin rejiminin bu ülkeleri borç tuzağına sokarak, sonra bitmiş projeleri Çine olduğu gibi teslim etmeye zorladığı iddia ediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER: KIRGIZISTAN, ÖDEME KOLAYLIĞI TALEP ETTI

 

Pakistan'daki milyonlarca tekstil işçisinin, enerji ve makine imalat birimlerinin Çin'e çok fazla borcu olduğundan işten çıkarma gerçekleştirdiği biliniyor.  Ayrıca Kenya hükümeti, Çin'den gelen borçları ödemek için binlerce memurun maaşını keserken, Sri Lanka’da ise 500 binden fazla kişi işini kaybetti ve ülkede enflasyon %50'ye ulaştığı ifade ediliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 267 kişi okudu!
23/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.