ÇIN'IN BORÇ TUZAĞINA DÜŞEN KIRGIZISTAN, ÖDEME KOLAYLIĞI TALEP ETTI

Kırgızistan, koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomisini ayakta tutabilmek için Çin’den ödeme koşullarının hafifletilmesi ve ertelenmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

Çin’in “Tek Kuşak Tek Yol” Projesi adı altında gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeleri finansal borç tuzağına çekme planından en çok etkilenen ülkelerden biri de Kırgızistan oldu. Hemde öyle bir döneme denk geldiki tüm dünya ülkeleri kendi canını kurtarmaktan başkasına bakacak halleri yok.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov yaptığı açıklamada, Çinli mevkidaşı Xi Jinping’le telefon görüşmesi sırasında, Kırgızistan’ın Çin’e olan borçlarında ödeme kolaylığı ve vadenin uzatılması talebinde bulunduğunu dile getirdi.

Açıklamada bu isteğin, Çin virüsün makro ekonomik durum üzerinde oluşan negatif etkisi göz önüne alınarak yapıldığı vurgulanıyor.

Ceenbekov ve Jingping’in Çin’den Kırgızistan’a sağlık uzmanı desteği gönderilmesi üzerinde anlaştığı aktarılırken borç ödeme kolaylığı talebine Jingping’in ne yanıt verdiğine dair henüz bir açıklama gelmedi.

Kırgızistan, dünyada Çin’e kendi bütçesi oranında en çok borcu olan ülkelerden biri sayılıyor.
Çin, borç tuzağına düşürdüğü ülkelerde stratejik limanları ve kritik üsleri kendi ipoteğine geçirerek bu ülkelerde önemli bir politik hegemonya oluşturmaya çalışıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 667 kişi okudu!
17/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.