Orta Asya’ya 322 bin ton kargo gönderildi

Çin’in sistematik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’ın Baktu sınır kapısından 2022 yılında geçen kargoların ağırlığı önceki yıla göre yüzde 59,1 oranında artarak 322 bin tona ulaştığı bildirildi. Bu miktar 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı anlamına geliyor.

Urumçi Gümrük Müdürlüğü tarafından yayımlanan istatistiklere göre, 2023 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında Baktu sınır kapısından Kazakistan ve diğer Türkistan’daki ülkelere ulaşan kargoların ağırlığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 152,1 oranında arttı.

ÇİN OTOMOBİLLERİNDE ARTIŞ
Diğer yandan 2023 yılının ocak ve nisan ayları arasında Baktu sınır kapısından ihraç edilen otomobillerin sayısı geçen yılki toplam sayıyı aşarak 9 bin 653’ü buldu.

Doğu Türkistan’ın Çöçek şehrine yakın olan Baktu sınır kapısı, Çin’in Kazakistan ve Orta Asya’ya açılan diğer sınır kapılarından sadece biri.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, ORTA ASYA ÜLKELERİNE PARA DAĞITTI

 

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek sadece Doğu Türkistan kaynaklarını deği,l Orta Doğu (Türkistan) kaynaklarını da Çin’e nakletmeyi hedeflediğini, Çin için Doğu Türkistan’ın hayati önem taşıdığını, Türkistan’daki 5 Türk devletleri ile çeşitli anlaşmalar yapan Çin’in, bundan sonraki süreçte Orta Asya’ya mal tedarikinde Doğu Türkistan limanının öneminin daha çok anlaşılacağını değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 316 kişi okudu!
25/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.