Çin, Orta Asya ülkelerine para dağıttı

Çin ile 5 Orta Asya ülkesi ekonomi, ticaret, yatımlar, sanayi, tarım ve enerjide işbirliğini artırma konusunda mutabakata vardı.

Çin’in Xian kentinde düzenlenen ve iki gün süren Çin Orta Asya Zirvesi’nin kapanış bildirgesinde altı ülkenin çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirmeye karar verdikleri açıklandı. Çin haber ajansı Xinhua bu alanları ekonomi, ticaret, yatırımlar ve sanayinin yanı sıra tarım ve enerji olarak sıraladı.

Çin Merkezi Radyo ve Televizyon İstasyonuna göre, Çin Komünist Parti (ÇKP) lideri Xi Jinping, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan devlet başkanlarını dün düzenlenen açılış töreni ve ortak akşam yemeğinde ağırladı. Xi, beş lidere hitaben yaptığı konuşmasında Orta Asya'nın arka bahçesi haline geldiğini ima edercesine,  “Ekonomik ve ticari bağları geliştirmemiz” gerekiyor demiş ve bölgeyi “dış müdahalelere” ve “renkli devrim kışkırtma çabalarına” kararlılıkla karşı çıkmaya çağırmıştı. Çin lideri ayrıca ülkeler arasındaki sınır ticaretinin artırılması için demir yolu ve otoyollarının iyileştirileceğini ve Çinli şirketlerin Orta Asya ülkelerinde depolar açacağını belirtti. İthalat süreçlerinin de basitleştirileceğini ifade etti.

26 MİLYAR YUAN PARA DAĞITTI
Toplantıda açılış konuşması yapan soykırım suçlusu Xi Jinping, Türk devletlerine büyük bir yem attı ve Orta Asya ülkelerine toplam 26 milyar yuan sermaye ve hibe sözü verdi.

Bilgilere göre Komünist Lider Xi, toplantı öncesi 5 Orta Asya ülke liderlerine 26 milyar yuan yardım bütçesi açıklayarak Kazakistan’a 23 milyar dolar, Kırgızistan’a 500 milyon dolar, Tacikistan’a 1,3 milyar dolar, Türkmenistan’a 8 milyar dolar ve Özbekistan’a 3 milyar dolar para dağıttığı iddia ediliyor.

Bir sonraki Çin Orta Asya Zirvesi 2025 yılında Kazakistan’da yapılacak. Zirvenin Japonya’da gerçekleşen G7 zirvesine karşılık olarak yapıldığı yorumları yapılıyor. G7 gündemlerinden biri de Çin.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 556 kişi okudu!
20/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.