Nuri Türkel Kazakistan'ı ziyaret etti

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi Başkanı Sn. Nuri Türkel (Uygur asıllı), Kazakistan'a yaptığı resmi ziyarette Almatı'da yaşayan Uygurlarla bir araya geldi. Türkel,  21 Mayıs'ta Almatı şehrinde bulunan "Dostluk Salonu"nda düzenlenen özel bir törenle, Kazakistan’daki Cemaat temsilcileri, aydınlar, gençler vb. kesimlerden insanların katılımıyla karşılandı.

Törende Kazakistan Ulusal Halk Konsey üyesi, Kazakistan Cumhuriyeti Uygur Kültür Merkezi Başkanı Dolkuntay Abduhalil açılış konuşması yaptı.

Ardından Dünya Uygur Kongresi Başdanışmanı, emektar siyasetçi Kahriman Ghocamberdi katılımcılara, Kazakistan hükümetinin davetlisi olarak gelen Sayın Nuri Türkel'in kısa biyografisi ve siyasi faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Amerikan Uluslararası Din Özgürlüğü Komitesi başkanı olarak atanmasının Uygur ulusu için büyük manevi ve pratik öneme sahip olduğunu ve çalışmalarının siyasi sürecimize katkısını teyit ederek gelecekteki çabalarında başarılar diledi.

“UYGUR MESELELSİ ÖNEMLİ MESELE”
Coşkulu bir atmosferde gerçekleşen etkinlikte, Kazakistan'ın tanınmış bazı Uygur aydınları, yazarları ve tanınmış kişileri öne çıkarak fikirlerini beyan ettiler ve Nuri Türkel'e başarı dileklerinde bulundular.

Törenin sonlarına doğru kendisini sıcak karşılayan hemşehirlerine teşekkür eden Nuri Türkel, Doğu Türkistan'a yakın ve Uygurların yoğun olarak yaşadığı Almatı'da Uygurlarla tanışmaktan heyecan duyduğunu söyledi.

 

İLGİLİ HABERLER: ABD ULUSLARARASI DİNÎ ÖZGÜRLÜKLER KOMİSYONU BAŞKANI UYGUR SEÇİLDİ

 

Konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu'nun tarihçesini, şu anki çalışmalarını ve bu göreve nasıl atandığını da anlattı. Ayrıca Uygur meselesinin acil bir mesele haline geldiğini ve ABD hükümeti tarafından büyük önem verildiğini vurguladı.

Törenin sonunda bütün Kazakistan’daki Uygur cemaati adına Nuri Türkel’e yöresel kaftan, Doppa ve sembolik çalgı aletleri hediye edildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 357 kişi okudu!
24/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.