Nuri Türkel, ABD Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu Başkanı Seçildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu, oybirliğiyle Uygur Türkü insan hakları avukatı Nuri Türkel’i komisyon başkanlığına seçti.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu (USCIRF) resmi internet sayfasında 21 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Uygur Türkü insan hakları avukatı Nuri Türkel oybirliğiyle komisyon başkanlığına seçildi. Ayrıca, komisyonun başkan yardımcısı ise Abraham Cooper oldu.

Komisyonun yeni başkanı Nuri Türkel, “Komisyon Başkanlığına seçilmekten ve dünya çapında temel bir insan hakkı olan din ve inanç özgürlüğüne yönelik tehditleri ele almak için çalışırken komisyona liderlik etme ayrıcalığına sahip olmaktan gerçekten onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜM SAVUNMASIZ İNSANLARIN SAVUNUCUSU OLACAK”
Başkan Türkel, Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi tarafından Mayıs 2020’de Komisyon’a atanan ilk Uygur Türkü ve Mayıs 2022’de yeniden atanmıştı. Başkan Türkel bir avukat, dış politika uzmanı ve insan hakları savunucusudur, aynı zamanda Uygur İnsan Hakları Projesi (UHRP) Yönetim Kurulu Başkanı, Hudson Enstitüsü kıdemli üyesi ve Dış İlişkiler Konseyi üyesidir.

Doğu Türkistan diasporası Nuri Türkel’in USCIRF Başkanlığına seçilmesini tebrik ederek, sadece Uygur Türkleri için değil, aynı zamanda dünya çapındaki savunmasız insanlar içinde bir müjde olduğunu, zira Türkelin bir soykırım mağduru milletin bir parçası olarak şüphesiz savunmasızların savunucusu olacağı hakkında referans verdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 763 kişi okudu!
23/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.