Microsoft Uygur Soykırımına ait verileri internetten siliyor

Teknoloji devinin Bing arama motorundan elde edilen sonuçlar, Çinli kullanıcılarına Amerikalı kullanıcılardan nasıl farklı sonuçlar sunulduğunu gösteriyor. 

Ve en berbat örnekte, Çin’e girildiğinde “Uygur” terimi için Bing görseli sonuçlarında neşeli Uygurlar gülümsüyor ve dans ediyor; bu, dünya Uygurlarının Çin yönetimi altında cennet gibi bir yaşam sürdüğüne ikna etmeye yönelik daha büyük bir propaganda çabasının parçası.

Pekin’deki Çin Komünist rejimi, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan, çoğunluğu Müslüman olan ve Nüfusu 35 Milyonu bulan Uygurlara karşı bir yakıp yıkma kampanyası yürütüyor ve bu kampanyaya bir milyondan fazla kişinin toplu halde hapsedilmesi de dahil. Uygur Türkleri 2017’den bu yana kamplarda bulunuyor.

BM, Çin’i “ciddi insan hakları ihlalleriyle” suçladı ancak Pekin, suiistimalleri reddetti ve hatta iddiaların “Çin’i karalamaya çalışan Çin karşıtı seslerden” kaynaklandığını öne sürdü.

NYP tarafından görülen arama sonuçları, geçen Haziran ayında Çin lideri Şi Cinping ile bire bir görüşmeler için bir araya gelen Bill Gates tarafından kurulan ve Satya Nadlla tarafından yönetilen Microsoft’un, Çin’deki Bing arama motorunda ABD’dekilerden farklı sonuçlar sunarak Komünist kampanyaya yardımcı olmak için hareket ettiğini gösteriyor.

ABD’de “Uygurlar” için yapılan bir aramanın sonuçları, “baskı” ve “acı”dan bahseden haberlere bağlantılar ve Çin hükümetini protesto etmek için etnik grubun bayrağının gök mavisi renginde maske takan Uygurların görüntülerini gösteriyor.ABD’deki Bing’de “Uygurların” görsellerinin istendiği ayrıntılı sonuçlarda “acı”, “baskı” ve “toplu gözaltı” ifadelerine göndermeler yapılıyor. Bunlar Çin’in karşı çıktığı sözler.

Ancak yerel Çin sonuçlarını yansıtmak için bir Çin VPN’i kullanan sonuçlar, Uygur halkının şarkı söyleyip dans ettiği görüntüleri gösteriyor.
Bunlar, Çin’deki kullanıcıların gördüklerini taklit etmek için Çin VPN’i kullanılarak Microsoft Bing’de Çince “Uygurlar” aramasının sonuçlarıdır. Tarayıcı, sonuçların metnini İngilizceye çevirmek için bir Google Çeviri uzantısı kullandı. Görüntülerde Uygurların etnik kostümlerle dans ettiği, şarkı söylediği ve gösteri yaptığı görülüyor.

Uygur İnsan Hakları Projesi Küresel Savunuculuk Direktörü Louisa Coan Greve, NYP’a verdiği demeçte, Uygur yaşamını neşeli olarak tasvir etmenin ve protestoları ve insan hakları ihlallerinin kanıtlarını görmezden gelmenin Pekin’in sistemik bir kampanyasının parçası olduğunu söyledi.

Greve, “Şairleri ve müzisyenleri toplama kamplarında 10 veya 20 yıl hapis yatarken Uygur kültürü metalaştırılıyor” dedi.

ilgili haberler: "SOYKIRIMA YARDIMCI OLUYOR.”

“ÇKP’nin vahşetten paçayı sıyırmak için kullandığı oyun kitabı, önce saklamak, sonra inkar etmek ve sonra vahşeti ‘yeniden eğitim’ olarak meşrulaştırmaktı. Şimdi Microsoft bir sonraki adıma yardımcı oluyor.”

Bir Microsoft sözcüsü şunları söyledi: “Arama sonuçları, kullanılan dil de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Arama sonuçları oluştururken, arama sorgusunda kullanılan orijinal dildeki içeriği döndürürüz.

“Aynı arama farklı bir dilde yapılırsa, farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.”

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Habernida

Bu Haberi 584 kişi okudu!
10/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.