Rapor "Çin’in Uzun Hapis Politikası"

Türkiye ve yurtdışından Uygur Türkü ve yabancı araştırmacılardan oluşan Uyghur Rights Monitor (URM) kurumu, işgal altındaki Doğu Türkistan’da bir soykırım aracı olarak kullanılan uzun hapis cezalarını konu eden yeni bir rapor yayımladı.

HAKSIZ VE UZUN HAPİS CEZALARI
"Esaret Altındaki Masumiyet: Çin'in Uzun Hapis Politikası" adlı raporda, Doğu Türkistan'daki haksız ve uzun hapis cezalarının, Uygurlara ve bölgedeki diğer Türk halklarına karşı devam eden soykırımın en kritik noktalarından birisi olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan raporda, Doğu Türkistan'da Çin tarafından uygulamaya konulan adalet sisteminde şeffaflığın olmayışı, küçük veya muğlak suçlamaların bir kontrol aracı olarak suç sayılması, uluslararası düzeyde ciddi endişelere yol açtığı kaydedildi. 

İLGİLİ HABER: HER 25 KİŞİDEN BİRİNE "TERÖRİZM" SUÇLAMASI

Öte yandan çoğu mahkumiyet kararının belirlenen bir yargılama sistemi olmaksızın verildiği durumlarda, yasal sürecin bireylerin masumiyetini ispatlayamadığına dikkat çekilen raporda, dünyadaki en yüksek hapis oranlarından birisinin yaşandığı Doğu Türkistan'da her 25 kişiden birinin "terörizm" suçlamasıyla hapsedildiği Kaşgar şehrine bağlı Konaşehir ilçesinde kaydedildiği aktarıldı.

Çin rejim hükumeti sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halkı sistematik soykırıma maruz bırakıyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel bakımdan Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı olarak hedefe alınıyor. 

Doğu Türkistan’daki soykırım her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise Çin Komünist Partisi, kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor. Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: URM, QHA

Bu Haberi 524 kişi okudu!
30/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.