Mahkum yakınlarına büyük para cezası

İşgal altındaki Doğu Türkistan’da Çin Komünist Parti (ÇKP) rejimi suçsuz yere hapse attığı Uygurlar ve diğer Müslüman Türklerin dışarda kalan ailelerine büyük miktarlarda para cezaları kestiği öğrenildi.

Özgür Asya Radyosunda (RFA) yer alan bir habere göre, geçtiğimiz günlerde Uçturpanlı diaspora üyelerinden biri, memleketinde 15 yıl hapis cezasına çarptırılan annesi ve kız kardeşinin “ceza” olarak toplam 150.000 yuan para istendiğini ve ailesindeki tek hapishane dışı olan yaşlı babalarının parayı ödemek zorunda kaldığını bildirdi. 

RFA’nın Uydu telefonu aracılığıyla konuştuğu Uçturpan ve Hotan’daki mahkeme ve adli yetkililer, cezaevinde ceza çekenlerin ailelerine “iş” adı altında büyük miktarda para cezası kesildiğini doğruladı.

İLGİLİ HABERLER: 2017’DE ZORAKİ KAYBETTİRİLMİŞTİ

Uçturpanlı diaspora üyesinin anlattığına göre, annesi ve kız kardeşi 2017 yılında başlatılan büyük ölçekli keyfi tutuklama sırasında zoraki kaybettirildiğini, daha sonra “dini aşırılık” suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını dile getirdi. 70 Yaşını geçmiş olan babası hasta ve yalnız kaldığını, yakınlarının yardımıyla zor bir hayat yaşayan babanın, hastalıklarla da mücadele ettiğini, Fakat Ahaliler komitesi ve polis memurları, onu tutuklu karısı ve kızı için 75’er bin Yuan’den 150.000 Yuan para cezası ödemeye zorladığını söyledi. 

Konu ile ilgili olarak RFA’nın ulaştığı Doğu Türkistan’ın Uçturpan İlçe mahkemesi katibi, tedirgin bir ses tonuyla böyle bir cezanın varlığını teyit ederken, Cezanın genellikle ne kadar olduğu sorulduğunda bu miktarın mahkûmun “suçunun” niteliğine ve cezanın uzunluğuna göre değiştiğini söyledi. Uçturpan’daki bir mahkûmun ailesine, cezasını çeken iki kişi için toplam 150.000 yuan ceza kesildiği söylendiğinde ise, iki kişinin 15 yıl hapis cezası çekmesi için bunun normal olduğunu söyledi. Bu cezanın aktif olarak ödenmesi halinde tutuklunun cezası biter bitmez serbest bırakılmasını teşvik edeceğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER: ARTAN SAYIDA MAHKUMUN AİLEYESİ DE CEZALANDIRILIYOR! 

Doğu Türkistan’da yapılan araştırmalar sonucu bu cezaların birçok mahkumun ailesine de kesildiği ortaya çıkıyor. 

Ceza her ne kadar kağıt üzerinde “sanık”a yüklenmiş gibi görünse de aslında “sanık”ın cezalandırıldığı ve bu cezanın bitiminden önce teslim edilmesi gerektiği, para cezasının doğal olarak mahpus yakınları tarafından ödenmek zorunda bırakıldığı öğrenildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA, Habernida,

Bu Haberi 952 kişi okudu!
04/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.