Çin, mahkumların ailesini de cezalandırıyor!

Amerika merkezli bir insan hakları örgütü 15 Nisan'da Çin rejiminin yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik artan baskı ve zulmünü ve aile bireylerini birlikte cezalandırma suçunu ortaya koyan son araştırma raporunu yayınladı.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, Washington merkezli insan hakları örgütü (Çin İnsan Hakları Savunucuları), Çin rejiminin son yıllarda yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik baskılarını yoğunlaştırdığını ortay koyan "Çin'e İtaat Etmezsem Ailem Acı Çekecek" başlıklı son raporunu 15 Nisan'da yayınladı.

Bu baskının mağdurları tarafından aktarılan bilgiye göre, Pekin hükümeti, Çin'deki insan hakları savunucuları ve diğer siyasi mahkumları cezalandırırken aynı zamanda aile üyelerini de suçlu sayarak cezalandırıyor. Siyasi mahkumların aile üyelerine fiziksel ve zihinsel olarak taciz ve tehditlerde bulunurken, çocuklarının eğitim veyahut yurt dışı seyahatlerini kısıtlıyor. Dahası aile üyelerini Ruh ve Sınır hastanesine kapatarak acımasızca işkenceler uyguluyor. 

AİLE ÜYELERİ DE CEZALANDIRILIYOR!
Raporda ayrıca halı hazırda Çin hapishanelerinde cezalarını çekmekte olan ve ceza süresi bittikten sonra serbest bırakılan siyasi mahkumların karşılaştığı ayrımcılık ve kötü muameleler bütün ayrıntılarıyla anlatılmasının yanı sıra, Çin Komünist rejiminin muhalifleri mimlemekle kalmayıp, aynı zamanda da onların aile üyelerini de toplu şekilde cezalandırdığı içler acısı trajedilere de yer veriliyor.

Öte yandan da, dayanılmaz işkence ve istismarlara maruz kalan siyasi mahkumların hapishaneden serbest bırakıldıklarında bile sosyal hayata katılmalarının engellendiği, köylere taşınmak zorunda kaldığı, çocukları okula alınmadıkları veya ayrımcı muamele gördüğü, hatta bazı mahkumların acımasız zulüm nedeniyle akli dengesini yitirdiği kişilerin tipik örnekleriyle Çin'deki vahşete, Komünist Rejimin insanlık dışı cinayetlerine dikkat çekiliyor. 

İLGİLİ HABERLER: DURUM DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇOK DAHA VAHİM

Nitekim 74 yıldır Çin esareti altındaki Doğu Türkistan'da Müslüman Türklere yönelik baskı ve zulüm her geçen gün artarak devam ederken, işgalci Çin’in Milyonlarca Uyguru Toplama Kamplarına kapattığı sonra da potansiyel suçlu gözüyle baktıkları her kesin aile üyeleriyle beraber cezalandırdığı biliniyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: VOA

Bu Haberi 984 kişi okudu!
18/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.