Bir aileden üç nesil soykırım kurbanı!

İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da 2017’de çıkardığı sözde “Aşırılık ve Terörle Mücadele Yasası” ile başlattığı toplu tutuklamalar ve toplama kampları uygulamalarını devlet terörünü kullanarak hız kesmeden sürdürüyor. Türk ve İslam aleminin yaşanan soykırıma karşı sessizliği Çin'e fırsat sağlıyor. Çin yönetimi, bu durumdan cesaret alarak, Türklere olan düşmanlığını da artırıyor. 

Doğu Türkistan'daki soykırımın kurbanlarını araştıran ve bunu uluslararası kamuoyuna sunan “Shahit.biz” (XinJiang Kurbanları Veri tabanı) sitesi yeni rapor yayımladı. Yayımlanan raporda, işgal altındaki Doğu Türkistan'da bir aileden dede, baba ve torun dahil 3 nesil Çin'in soykırım politikasının kurbanı olduğu öğrenildi. 

İLGİLİ HABERLER: BİR AİLEDEN DEDE, BABA, TORUN

Raporda, aynı aileden dede Abdurazzak Osman'ın sebepsiz yere hapis cezasına çarptırıldığı ve 10 Ağustos 2017'de hayatını kaybettiği bildirildi. Osman'ın oğlu Memettursun Abdurazzak'ın 2017 yılında hüküm giydiği ve Mayıs 2018'de cezaevinde hayatını kaybettiği aktarılırken, Osman'ın torunu, Abdurazzak'ın oğlu Heyrul Memet'in de  28 Eylül 2017 tarihinde toplama kampına alındığı kaydedildi. 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR

Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyorlar.

Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyor.

İLGİLİ HABERLER: MİLLİ VE DİNİ KİMLİKLERİ YOK EDİLİYOR

Milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor. Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk- İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Bu “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyorlar. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: @shahitbiz, QHA, Habernida

Bu Haberi 714 kişi okudu!
29/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.