Kurban Bayramında Müslümanlara Eziyet

Çin komünist yönetimi Müslüman Uygur Türklerine yaptığı Dini baskı, Camileri yıkıp yok etme ve Dini içerikli kitapları yakıp yok etme çalışmalarını Çin'deki Huy Müslümanlarının yaşadığı bazı bölgelerde son zamanlarda yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu kapsamda Müslümanlara ait lokanta tabelası ve market ürünlerinde bulunan “Helal” etiketi veya İslami yazıları yasaklarken, İslam tarzı yapıları Çin görünümüne dönüştürüyor.

Huy Müslüman aktivist Majun’un (马聚) kişisel sosyal medya hesabından paylaştığı yeni görüntüler Çin’in din karşıtı politikalarının Kurban bayramında da sürdüğünü ve Cami’ye baskın yapıp, Dini kitaplara el konulduğunu gösteriyor. 

ÇİN POLİSİNDEN CAMİYE BASKIN
Bilgilere göre, dün sabah saatlerinde Çin Komünist Parti rejimi Hainan eyaleti Sanya kentindeki bir Camiye baskın düzenledi. 

Istiqlal TV ekibinin ulaştığı 24 Saniyelik görüntü kaydında, Çin polisinin Camideki bütün dini içerikli kitaplara el koyduğu ve Huy müslümanların Polise “neden götürüyorsunuz? Sorunun ne olduğunu bize söyler misiniz?” dediği yansıyor.

Çin polisi Kitapların Şiddet ve Terör konusu içerdiğini gerekçe göstererek tamamını topladığı anlaşılan olayla ilgili yerel halk, Çin Komünist Parti (ÇKP) rejiminin beş gün önce Kurban Bayramı sırasında, Müslümanların çocuklarını bayram namazına getirmelerine engel olamadığından kaynaklandığını ve bu şekilde misilleme yaptığını düşünüyor.

İLGİLİ HABERLER: İSLAM DİNİNİ ÇİNLİLEŞTİRİYOR

Çin rejimi “13. beş yıllık Plan” kapsamında 2018 yılında Doğu Türkistan'ı hedef alan sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” politikası çerçevesinde İslam’a ait tüm emareleri yasaklamış, bu minvalde 16 bin Cami ya yıkıldı veya tahrip edilmişti. Daha sonra aynı zulüm, Huy Müslümanlarına da uygulanmaya başladı. Çinli yetkililer, ilk olarak “Araplaşma karşıtlığı” bahanesiyle olabildiğince fazla Caminin kubbelerini ve minarelerini yıkmış veya Çin tapınağı görünümü vermeye çalışmıştı.

Müslüman halk, Çin'in İslam ve Müslüman karşıtı davranışlarını sosyal medya üzerinden tepki göstermek dışında hiçbir şey yapamamıştı. Sonuç olarak Çinli yetkililer, Müslüman halkın direncini kırmak için çeşitli bahanelerle bazı Camilerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Müslümanların sosyal medyadan yaptığı paylaşımları pek yankı bulamazken, geçici olarak kapatılan Camilerin yıkımı hızlandırılmış veya turizm amaçlı kullanılmaya başlandı.

BÜTÜN SUÇLAMALARI DOĞRULUYOR
Öte yandan geçtiğimiz aylarda Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin'in Ningxia ve Gansu eyaletlerinde 2020'den bu yana 1.300’den fazla Cami’yi kapattığı (bu da bölgedeki toplam cami sayısının üçte birine denk geliyor.) veya dini faaliyetleri yasaklayarak sözde "Camilerin Birleştirilmesi" kisvesi altında Camilerin amacı dışında kullanıldığı veya yok edildiği yönünde bir rapor yayımlayarak Doğu Türkistan diasporasının bütün suçlamalarını doğruladı. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: X.com

Bu Haberi 726 kişi okudu!
08/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.