İslam dinini Çinlileştiriyor

Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği soykırım suçlarını sahte propaganda yoluyla uluslararası toplumdan gizlemeye çalışan din düşmanı Pekin yönetimi, sözde “İslam Dinini Çin’ce sosyalizme uyarlama” politikasında bir kez daha kararlılık vurgusu yaptı.

Doğu Türkistan’daki Çinli makamlar, 4 Şubat günü Sözde “Xinjiang’daki her derece memuri birimlerin “2023 çalışma ve Xinjian’ı yönetme tedbirleri” uyarınca acil yerine getirme kararlılığını arttırarak, Millet ve Din işleri dairesiyle uyum içerisinde, Doğu Türkistan'da sözde “İslam'ın Çinlileştirilmesi” konusundaki tüm yönetmelikleri bire bir uygulama gereğini yeniledi.

ZULÜM POLİTİKASINDA ISRARCI
Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan habere göre Sözde Xinjiang Millet ve Din işleri dairesi 4 Şubat'ta Urumçi'de özel bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Kuka Daire Başkanı İlzat Ahmet, geçen yılki çalışmalarla ilgili rapor verdi.

Ahmet Konuşmasında Çin ulusunun ortak bilincini pratik, esnek ve etkili bir şekilde pekiştirmek, siyasi ve düzenleyici sistemi mükemmelleştirmek ve “(Çin) kültür yoluyla Xinjiang’ı besleme” stratejisini derinlemesine uygulamak, “Xinjiang’da İslam'ın Çinlileştirilmesi” yönetmeliğine bağlı kalarak, katı din yönetimini desteklemesi ve sosyalist topluma uyarlanması için parti hükümetin aktif olarak rehberlik etmesini kabul etmesi gerekliliğini vurguladı.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÜN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi önceki “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekün savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle cezaevinde şehit edildi.

Gözlemciler rejim yönetiminin İslam'ın sözde Çinlileşmesi, Çin bilincinin pekişmesi gibi safsatalarla Doğu Türkistan'daki etnik ve kültürel soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, bahse konu toplantıda "İslam'ı Çinlileştirmeye devam etme" konusunda ısrar ederek soykırımcı politikasını uygulamaya devam edeceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 643 kişi okudu!
09/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.