Kırgızistan kömürü Kaşgar üzerinden Çin’e gidecek

Çin merkezi halk Radyo Televizyonuna bağlı sözde Xinjiang Radyo televizyon idaresi resmi internet sitesinde 23 Mayıs yer alan habere göre, Kırgızistan'dan gelen kömür yüklü tırlar, Doğu Türkistan'daki Erkeştam limanında gümrükten geçerek Kaşgar'a doğru yola çıktı.

Kırgızistan'ın Oş kentinden gelen Kömür yüklü nakliye tırları, 23 Mayıs akşam saatlerine doğru sözde "Xinjiang Qianhai Uluslararası Lojistik" firması gümrük deposuna ulaştı.

TİCARETİ DOĞU TÜRKİSTAN ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİYOR
Bilgilere göre Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Qianhai Uluslararası Lojistik" firması ile ortaklık kuran Kırgızistan Aderbek Limited Şirketi tarafından yapılan açıklamada, Kırgızistan'ın Oş şehrinden Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine ilk parti kömür ithalatının başladığını duyurdu.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN İLE TÜRK DEVLETLERİ MEKANİZMASI KURULDU

 

Çin-Orta Asya zirvesi sonrası Türkistan’daki Türk devletleriyle her alanda işbirliğini güçlendiren Çin, Bölge ülkeleriyle olan ticari ilişkilerini de hızlandırdı. Bu demek oluyor ki Kırgızistan'dan Doğu Türkistan'a kömür ithalat ve alım yollarının ilk kez birbirine bağlandığı anlamına geliyor.

ZİRVE SONRASI HAREKETLİLİK ARTTI
Geçen hafta Çin’in Xian kentinde düzenlenen Çin-Orta Asya zirvesinde varılan bir dizi anlaşma çerçevesinde başlatılan alışveriş, Çin'in sözde "Bir Kuşak, Bir Yol" girişimi kapsamında yürütülüyor ve zirvede ülkeler Çin’le gümrük işlemleri ile ekonomik ve ticari ilişkileri daha da artırma konusunda anlaşmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 235 kişi okudu!
29/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.