Çin ile Türk Devletleri Mekanizması kuruldu

Çin propaganda ağı Xinhua haber ajansına göre 19 Mayıs Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping ve beş Orta Asya (Türkistan) ülkesinin liderleri, Çin-Orta Asya Zirvesi Mekanizması'nın resmi olarak başlatıldığını ilan etti.

Cuma günü alınan karara göre, iki yılda bir düzenlenecek zirveye Çin ile Orta Asya (Türkistan) ülkeleri sırayla ev sahipliği yapacak.

Duyuru, Perşembe ve Cuma günü 1. Çin- Orta Asya (Türkistan) Zirvesi'nin gerçekleştirildiği Çin'in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinin merkezi Xian'da tarihi “Chan An” şehrinde yapıldı.

BİR SONRAKİ ZİRVE 2025 KAZAKİSTAN'DA
Bir sonraki zirve 2025 Kazakistan'da düzenleneceği aktarılırken, Cumhurbaşkanları, mekanizmanın kalıcı sekretaryasının Çin'de kurulmasına karar verdi.

Altı ülke, her alanda derinlemesine işbirliğini teşvik etme ve ulaştırma, ekonomi, ticaret, yatırım, sanayi, tarım, enerji, gümrükler ve halklar arası etkileşim alanlarına öncelik verilmesi konusunda mutabakata vardı.

 

İLGİLİ HABERLER: TÜRK LİDERLER ÇİN-ORTA ASYA ZİRVESİNDE

 

Çin- Orta Asya (Türkistan) Zirvesi, Pekin ile Orta Asya’daki (Türkistan) 5 Türk Cumhuriyetleri arasındaki "C+C5" işbirliğinin devlet başkanları düzeyindeki ilk toplantısı olacak. Dışişleri bakanları düzeyindeki ilk "C+C5" toplantısı, 2020'de yapılmıştı. Ardından dışişleri bakanları, 2021'de Çin'in ev sahipliğinde, 2022'de Kazakistan'ın ev sahipliğinde çevrim içi toplantılarda bir araya gelmişti.

Dışişleri bakanları toplantılarının dördüncüsü 27 Nisan'da Xian'da yapılmış, toplantıda grubun ilk liderler zirvesini mayıs ayında bu şehirde düzenlemesi kararlaştırılmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 560 kişi okudu!
19/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.