Kırgızistan ile Çin, Filim ilişkisine girdi

Geçen hafta gerçekleşen Çin-Orta Asya zirvesi sonrası Kırgızistan ile Çinli yetkililer arasında, iki dizi filmi için 63 milyon dolarlık dev yatırım yapma konusunda anlaşma sağlandığı öğrenildi.

Kırgız basınında 22 Mayıs çıkan habere göre Kırgızistan ve Çin'in "İpek Yolundaki Rüzgar" ve "Bişkek’teki Aşk" adlı iki dizi için anlaştığı bildirildi.

Kırgızistan Kültür Bakanlığı'na göre, projeler Çin tarafının talebi üzerine başlatılmış olup, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı'nın Shaanxi Tianhan Shengdian Film Şirketi ile "İpek Yolundaki Rüzgar" film çekimleri için ön anlaşmaların yapıldığı aktarıldı.

HEPSİ ÇİN PROPAGANDASI İÇİN
Bilgilere göre bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren çekimlere başlanacak olan 40 bölümlük dizinin çekimleri Kırgızistan'ın yanı sıra Kazakistan ve Özbekistan'ın farklı şehir ve illerinde yapılacağı, sadece "İpek Yolundaki Rüzgar" dizisi için ayrılan bütçenin 38 milyon dolar olduğu belirtildi.

Ayrıca Kırgızistan Kültür Bakanlığı ve Beijing Zhongyi Boyu Culture Media Şirketi arasında "Bişkek’teki Aşk" dizisinin çekimleri konusunda da ilk anlaşmaya varıldığı, Proje için 25 milyon dolar bütçe ayrıldığı aktarıldı.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, HOLLYWOOD'DAN ATILACAK

 

Gözlemciler yoğun Propaganda içerikleri yüzünden Çin’in Hollywood'dan bile atılması gündemdeyken, Kırgızistan’la anlaşmaya varılan söz konusu dizilerin tamamen Çin propagandası için yapılacağını, Çinliler ile Türkistan halklarının bir birleriyle ne kadar uyum içerisinde uzun yıllardır beraber yaşamakta olduğunu, Çin’in ne kadar güçlü ve barışçıl bir ülke olduğunu, komşu ülkelerin sıkıntılarına koşan, kalkınma, ekonomik ve her alanda Çin’in Orta Asya (Türkistan) topraklarında söz sahibi olduğunu yansıtan, algı yanıltıcı içeriklerle dolu olacağını, bütün bu çabaların Ukrayna işgalinde güçsüzleşen Rus Rejiminin Orta Asya’daki imajına bürünmek olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 441 kişi okudu!
27/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.