Çin, Hollywood'dan atılacak

ABD Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçi senatörler, Çin'i Hollywood'dan atmayı amaçlayan bir yasa teklifi sundu.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre 8 mart tarihinde ABD Kongre Üyesi Mark Green, "Komünist Rejimin Editörlükten Men Edilmesi" başlıklı bir yasa tasarısını yeniden gündeme getirdi. Tasarının, Hollywood'un Çin denetimine boyun eğmesini engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.

Temsilci Mark Green, “117. Ekran Yasası” 'nın Kongre'de yürürlüğe girmesinden bu yana, Çin Komünist rejiminin ABD'de ifade özgürlüğünü sansürleme girişimlerini hızlandırdığını ve ABD sinemasını bir propaganda aracı olarak kullandığını vurgulayarak “Komünist Partinin filmimizi kullanmasına izin vermemeliyiz” dedi.

ÇİNİ SUSTURUN DİYECEK YAPIMCILARA İHTİYAÇ VAR
“Ayağa kalkıp, Çin'i susturun diyecek cesarete sahip bir film şirketine ihtiyacımız var." diye sözlerine ekleyen Mark Green, önerdiği yasa tasarısının daha fazla Hollywood film şirketini Çin Komünistleriyle rekabet etmeye teşvik edeceğini savundu.

Mark Green'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, "Ekran Yasası"nın temel amacı, federal hükümetin bir Hollywood film şirketi ile Çinli filim şirketleri ortak yapımı veya Çinli şirketle film yapmasına yardım etmesini engelleyecek.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 349 kişi okudu!
14/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.