Kaşgar’da Diplomatlara gezi turu organizasyonu

Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımı uluslararası toplumdan gizlemek için Guangzhou, Chengdu, Chongqing ve diğer şehirlerde bulunan yabanca ülke konsolosluk görevlilerini organize ederek, Doğu Türkistan’da gezi turu organize etti.

Çin Halk ağının bildirdiğine göre, Pekin yönetimi, 24 Nisan'da Brezilya, Küba, Nepal, İran, Vietnam, Kamboçya, Senegal, Ekvador, Endonezya , Burma, Tayland, Uganda, Pakistan ve Türkiye gibi 14 ülke diplomatını Doğu Türkistan'ın Kaşgar kentine götürerek yedirip, içirip, gezdirip uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı.

Yabancı diplomatları kadim Türk yurdu Kaşgar’da yeni inşaa edilen yapay kültür turuna çıkaran Otoriter rejim, Kaşgar'ın eski şehir bölgesi, Universal Restorasyon Anıtı, Heytgah Camii ve sözde "Ulusal Müzikal Köyü” ‘nü gezdirerek, Doğu Türkistan’daki dini yaşamın, kültür katliamı politikalarının hiç var olmadığına inanmalarını sağlamaya yönelik, Doğu Türkistan halkının kültürünü koruduğunu iddia ederek sistematik soykırımı gizlemeye çalıştı.

MANKURTLAR KAŞGAR’I GEZİYOR
Öte yandan Türkiye’deki Çin'e yakınlığıyla bilinen ve Çin'in Ankara Başkonsolosluğu tarafından organize edilen Sabir Buğda başta 20 kişilik heyetinde 22 Nisan'da Pekin'de, 24 nisan’da Kaşgar’da organize edilen gezi turu da devam ediyor.  Doğu Türkistan diasporası tarafından dışlanan Çin sevicisi Sabir Buğda ve İstanbul-Sefaköy’de yaşayan işletmeci Mehmet Niyaz ve diğer mankurtların Kaşgar iplik pazarı, Heytgah camii ve diğer bölgelerde çekilmiş fotoğraflarına ulaşıldı. Diasporadaki Uygurlar, memleketlerinde soykırım yaşanırken zulme ortak olan devşirilmiş şahsiyetlerin, sanki hiç zulüm yokmuşçasına davranışlarını reddederek lanetledi ve ciddi kınamalarda bulundu.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ HAREKETE GEÇTİ

 

Gözlemciler, Çin'in uluslararası toplumun Doğu Türkistan'ı bağımsız bir şekilde soruşturmasını her zaman engellediğini ve bu konudaki baskı ve suçlamalarla başa çıkmak için özel olarak seçilmiş yabancı kişileri önceden hazırlanmış alanları gezdirerek ve bu tür ziyaretleri propaganda amaçlı kullanırken, aslında Doğu Türkistan'daki zulmünü hiçbir zaman durdurmadığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 917 kişi okudu!
28/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.