Çin’in Türkiye Büyükelçiliği harekete geçti

Güvenilir kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Doğu Türkistan halkının soykırımdan mustarip olduğu ve dünya Müslümanları ile aynı günde Ramazan Bayramını bile huzur içinde kutlayamadığı bir dönemde, Ankara'daki Çin Büyükelçiliği ve bazı devşirilmiş çevrelerin aktif katılımı ile Türkiye'deki Çin yanlısı bazı Uygurların da dahil olduğu bir heyet, Pekin, Urumçi ve Kaşgar’a bir gezi organize ederek, Çin'in cinayetlerini örtbas etmek ve Çin propagandasına hizmet etmek için harekete geçtiAnkara'daki Çin Büyükelçiliği tarafından organize edilen söz konusu heyete, Büyükelçilikte görevli Wang soyadlı bir Çinli diplomat başkanlık ediyor.  Bilgilere göre Ekip arasında Türkiye'deki Çin'e bağlılığıyla tanınan ve Uygurlar tarafından dışlanan Sabir Buğda isimli şahısta yer alıyor.


GEZİ SONRASI TÜRKİYE’DE ÇİN’İ SAVUNACAK
Ayrıca Türkiye'nin dört bir yanından bir araya gelen Parida Enver ve oğlu, Zaineş Ismail (Kazak), İstanbul'da bir kurye şirketinin sahibi olan Muhammed Ali, Çin büyükelçiliğinde görevli Arafat, Ankar, Sabir Buğda’nın sekreteri Adile başta olmak üzere 20 kişilik bir heyet, 22 Nisan’da İstanbul’dan Çin’in başkenti Pekin'e doğru yola çıktı.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN ETKİNLİĞİNE KATILAN UYGURLAR KINANDI

 

Son 7 yıldır Diasporadaki Doğu Türkistanlılar memleketinde kalan yakınlarıyla hiçbir iletişim kuramazken, söz konusu heyet üyeleri, Pekin'deki üç günlük faaliyetlerini tamamlayarak 24 Nisan'da Kaşgar'a gitti. İki hafta boyunca Kaşgar, Hotan, Turpan ve Urumçi'de gezecek olan heyet, Türkiye’ye dönüşünde kamuoyu önüne çıkarak günlerce Çin propagandası yapacağı tahmin ediliyor.

Sabir Buğda ve Parida Enver’in, Çin rejiminin Türkiye'deki en aktif destekçilerinden olduğu ve Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği sistematik soykırım suçlarının örtbas edilmesine katkıda bulunduğu herkesçe biliniyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1010 kişi okudu!
25/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.