Çin etkinliğine Katılan Uygurlar kınandı

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu sözcüsü, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 17 Ocak akşamı Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu temsilcisi Wu Jian ve konsolosluk personelinin Çin yeni yıl (Çuncie) bayramını kutladığı bildirildi.

Etkinliğin Çinlilere ait İstanbul'daki Shangri-La Otel'de düzenlendiği ve Çin'in etkinliğe çoğu Türk ve az sayıda Uygur olmak üzere 1000'e yakın kişinin katıldığı öğrenildi.

Uygur Sanayici ve İşadamları Derneği başkanı Sabir Buğda'nın yanı sıra beş altı Uygur'un da bulunduğu etkinlikle ilişkin Fotoğraflarla birlikte “17 Ocak akşam, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian ve konsolosluk görevlileri, İstanbul'da yaşayan Çinli yurttaşlarımızla beraber geleneksel Çin Bahar Bayramını kutladık.” Şeklinde paylaşım yapıldı.

UYGUR DANSLARI SERGİLENDİ

Etkinlikte, İşgalci Çin’in Doğu Türkistan'da işledikleri sistematik soykırım suçlarını örtbas etmek ve güya Çinliler ile Uygurlar arasındaki yakın ilişkiyi göstermek için Uygur dansları sergilendi. 

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğunun resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, olaydan beş gün önce, 12 Ocak'ta Çin Başkonsolosluğu Temsilcisi Wu Jian, İstanbul'daki Uygur Sanayici ve İşadamları Derneği'ni ziyaret ederek sözde Xinjiang’lı gurbetçilere özel bir etkinlik düzenlediği ve söz konusu Etkinliğe 30'dan fazla Uygur, Başkonsolos Yardımcısı Wang Fei ve Başkonsolosluk personellerinin katıldığı aktarıldı.

ÇİN’E BAĞLI KALMALARI İSTENDİ 
12 ocaktaki etkinlikte Çin Başkonsolosu, katılımcı Uygurlara hediyeler dağıtırken, Çin Komünist Partisi 20. Kongresi'nde kararlaştırılan Çin'in sözde yeni gelişme çağı ve Doğu Türkistan’da son 10 yılda yürütülen zulüm politikalarını üstün başarı olarak tanıttı. Yurt dışındaki Uygurların da aynı şekilde vatanlarını (Çin’i) yabancılara anlatarak vatanseverliğe bağlı kalmaları, kendilerini daha da geliştirmeleri ve iki halk arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğun güçlenmesine katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı. 

Konsolosluğun haberine göre, etkinlikte konsolosluk yetkilileri güya Uygurların yaşadığı sorunların farkında olduğu, gerek iletişim kopukluğu, gerekse Pasaport işlemleriyle ilişkin prosedürleri anlatarak, talepler doğrultusunda çözüm arayışlarına devam ettiği yalanını öne sürerek kamuoyunu yanıltmaya çalıştı.

ÇİN’E ÇALIŞMAYA  SÖZ VERDİ
Haberin sonunda Sabir Buğra ve ekibi, Çin Başkonsolosluğunun ziyareti ve verilen bilgiler için teşekkür ederken, Başkonsolosluğun vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik çabalarından memnuniyet duyduğunu ve Çin’in kalkınmasına katkı sağlayacağı, Çin ve Türk halklarının dostluğunu artıracağı doğrultusunda taahhüt verdi. 

Gözlemciler, Doğu Türkistan halkının tarihin en trajik soykırımı ile karşı karşıya kaldığı böylesi zor zamanlarda bile Rejim güçlerine karşı direndiğini, Ancak envai çeşit yollarla devşirilmiş yurt dışındaki az sayıda Uygurun Çin etkinliklerinde bulunmasının asla kabul edilemez olduğunu, nitekim Doğu Türkistan diasporasında öfkeyle karşılık bulduğunu, mazlum halkın, bu utanç verici davranışları asla affetmeyeceğini ve bunun tarihe silinmez bir kara leke olarak yazılacağını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 797 kişi okudu!
20/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.