Kanadalı altın şirketi Uygurları zorla çalıştırıyor!

Kanada İş Etiği İzleme Ajansının (CORE), son raporunda Kanada’nın önde gelen altın şirketi Sulala Gold Company'yi Uygurları zorla çalıştırmakla suçladı.

Reuters'in bildirdiğine göre, Kanada İş Etiği İzleme Ajansı (CORE), 26 Mart'ta Vancouver merkezli Sulala Gold Company'yi Çin'e ait bir altın madenciliği şirketiyle işbirliği yapmak, Doğu Türkistan'da Uygurları zorla çalıştırmak ve insan haklarını ciddi biçimde ihlal etmekle suçladı. 

İLGİLİ HABERLER: 28 KURULUŞ ŞİKAYETTE BULUNDU

Daha önce Kanada'daki 28 kuruluş, Sulala Gold Company'nin Doğu Türkistan'daki Khatu madencilik ihalesine katıldığını ve 2017, 2019 ve 2020 yıllarında madencilik sırasında Çin rejiminin bölgede sürdürdüğü zorla çalıştırmadan yararlandığını veya bundan kar elde ettiğini iddia ederek Kanada iş etiği gözlemci kuruluşu CORE'a şikayette bulunmuştu. 

Suçlamaların üzerine Kanada İş Etiği İzleme Ajansı (CORE), Golden Dynasty Company hakkında soruşturma başlatmış olup, söz konusu raporu yayımladı. 

Kanada İş Etiği İzleme Ajansı (CORE) tarafından hazırlanan raporunda, Sula Gold'un China Nonferrous Metals ve West Region Gold adlı iki firma aracılığıyla Çin’n Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırma suçuna  karıştığı sonucuna ulaştığına yer veriyor. İki Çinli şirket, Terraxin adlı başka bir paravan şirketi kullanarak zorla çalıştırmayı yürütürken, Dynasty Gold ise Terraxin'in büyük hissedarı olduğu sunucuna ulaşıyor. 

Ancak Sulala Gold Company, ilgili raporun asılsız suçlamalar olduğunu savundu. 

İLGİLİ HABERLER: DEVLET ELİYLE KÖLELEŞTİRİLİYOR

Çin rejimi Doğu Türkistan'da uygulanan sistematik soykırım kapsamında, toplama kampları ve cezaevlerinde Uygurları rızası dışında alıkoymanın yanı sıra, bir yandan Çin rejiminin örgütlediği işçi sendikaları, "Xinjiang’a yardım" kisvesi altında Doğu Türkistan'da 15 binden fazla Çinli şirket kurdu. İnsanları köleliğe zorlayan Çin, sözde "yoksullukla mücadele" ve "yakın istihdam", “ucuz iş gücü yerleştirme” gibi envaı çeşit bahanelerle yerel halkı köle olarak çalışmaya zorladı. 

Uygurların zorla çalıştırılmasında ve zorla çalıştırma kapsamının genişletilmesinde bahse konu sendikalar en önemli rolü üstlenirken, şu anda bu kuruluşlar yasal bir zeminde Çinli şirketlerle doğrudan iletişim kurarak Uygur gençlerini Çinli şirketlere satıyor. Aynı zamanda yerleşimci Çinlilerin de Çin eyaletlerinden Doğu Türkistan'a kalıcı olarak taşınması ve devlet sermayesiyle “Xinjiang” Menşeli şirket kurmaya teşvik ediliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Epochtimes, Reuters

Bu Haberi 738 kişi okudu!
30/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.