İslam’ın Çinlileştirilmesi adımları hızlandı

Faşist Çin’in "İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama" adı altında Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikaları devam ederken, bütün baskı ve dini kısıtlamaları yetersiz bulan Çin, sözde “Xinjiang’da İslam'ın Çinlileştirilmesinde ısrar edilmesi” konulu bir toplantı düzenleyerek, Müslümanlara karşı zulmü daha da arttıracağı sinyalini verdi.

Çin Haberleri ağına göre, Çin Merkez Sosyalist Enstitüsü Parti Grubu Sekreteri, Merkezi Sosyalist Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ji Lin ve sözde “XinjiangHalk Hükümeti” Parti daimi komite üyesi kukla yetkili İlzat Ahmet toplantıda konuştu.

Ji Lin’in konuşmasında “Merkezi hükümetin sözde Xinjiang'da İslam'ın Çinlileştirilmesi politikasında kararlı olunması, uzun vadeli sosyal istikrarın sağlanması için kaçınılmaz bir gerekliliktir ve bu her bir Komünizm neferleri için önemli görevdir. İslam'ın sosyalist topluma uyarlanmasında aktif olarak rehberlik etmeliyiz.” şeklinde bütünüyle İslamofobi ve kışkırtmalarla dolu cümleler kurdu.

 

İLGİLİ HABERLER: BASKI ALTINDA İSLAM’IN ÇİNLİLEŞTİRİLMESİNE HİZMET EDİYOR

 

Ardından toplantıda söz alan kukla yetkili İlzat Ahmet ise daha da öteye giderek, “Xinjiang'da İslam'ın Çinlileştirilmesi ve sosyalist topluma uyarlanması için toplumu aktif olarak yönlendirmeliyiz.” Dedi.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÜN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi önceki “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekün savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle cezaevinde şehit edildi.

Bütün bunlar cereyan ederken Çin rejimi, İslam dünyasından ulusalcı çıkar odaklı kimseleri farklı isimler altında gezi organize ederek Doğu Türkistan’da önceden kurgulanmış, düzmece mekanları gezdirerek, 74 yıldır acısı dinmeyen mazlum halkın dini ve milli kimliğinin tamamen korunduğu ve din özgürlüğünün garanti altına alındığı yalanını öne sürüyor. İç propagandada ise sözde “İslam'ı Çinlileştirmek” ve “dini sosyalizme boyun eğdirmek” gibi soykırım politikası izliyor.

Gözlemciler rejim yönetiminin sözde “İslam'ın Çinlileşmesi, Çin ulusal bilincinin pekişmesi” vb. safsatalarla Doğu Türkistan’daki etnik ve kültürel soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, bahse konu toplantıda "İslam'ı Çinlileştirmeye devam etme" konusunda ısrar ederek soykırımcı politikasını hiddetlendireceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 864 kişi okudu!
26/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.