Müslümanlar “İslam’ın Çinlileştirilmesine hizmet etmeye zorlanıyor

Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin İslam düşmanlığı her geçen gün artırıyor. Çin'deki sözde "İslam Cemiyeti’nin 70. Kuruluş yılı dolaysıyla, Doğu Türkistan’daki Müslümanlar Çin’in sözde "İslam'ın Çinlileştirilmesi" politikasına hizmet etmeye zorlanıyor. 

İtalya merkezli Bitter Winter Haber sitesinde 5 Haziran yer alan bilgilere göre, Çin rejimi Hıristiyan kiliselerini komünizmi yayma yerleri haline getirdiği gibi, Çin'deki İslam Cemiyeti üyesi Komünist İmamlara da camilerde aynı rolü oynaması için talimat verildiği ortaya çıktı. 

Bilgilere göre Merkezi yönetimin emirlerine muhalif gelen camiler ciddi baskı ve zorluklarla karşı karşıya kalabilecekleri ifade ediliyor.  

İSLAM CEMİYETİNİN ASİL GÖREVİ NE?
Çin’de 1953 yılında kurulan sözde “İslam Cemiyeti” kontrol altında tutan Komünist imamların asıl görevi, Müslümanları kademeli olarak Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) boyun eğdirmek ve nihayetinde Marksizm'i ve Xi Jinping ideolojilerini dayatarak, Çinlileşmelerini sağlamak olduğu gözlemlenebiliyor.  

Geçtiğimiz Haftalarda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komite üyesi, Çin Ulusal Danışma Konseyi Başkanı Wang Huning ve ÇKP Siyasi Bürosu üyesi Taifeng gibi isimler,  Pekin'deki Çin İslam Cemiyetine bir ziyaret gerçekleştirdi.  

Komünist yetkililer, İslam Cemiyetinin başkanı ve kadrolarıyla yaptığı görüşmede Çin İslam cemaatinin, sistematik soykırım politikalarındaki önemi ve üstlenmesi gereken rolü hakkında detaylı amaçlarını anlatırken, İslam’ın Çince sosyalizme uyarlanması politikasına vurgu yapmıştı.  

  

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 240 kişi okudu!
06/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.