Interpol, Çin’in suiistimalleri yüzünden eleştirildi

Uluslararası Polis Örgütü'nün (Interpol) kuruluşunun 100. yıl dönümü anısına düzenlenen bir konferansta Interpol, Çin ve Rusya'nın “kırmızı bültenle aranan” tutuklama emirlerini kötüye kullanmasına izin verdiği için eleştirildi.

Amerika'nın Sesi VOA’nın bildirdiğine göre, ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco Pazartesi günü Interpol'ün 100. yıl dönümünü kutlayan bir etkinlikte yaptığı konuşmada Interpol'ün terörizm ve insan kaçakçılığına karşı yeni küresel tehditlerle mücadeledeki rolü hakkında övgüyle bahsetti.

Anmaya üst düzey Interpol yetkililerinin yanı sıra Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Adalet Bakanlığı ve Interpol'ü denetleyen İç Güvenlik Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer katıldı.

Uluslararası polis teşkilatı Interpol'ün 195 üye ülkesinin olduğu ve yapılan düzenlemelere göre üye ülkelerin kırmızı tutuklama emri çıkarılmasını talep etme haklarının bulunduğu biliniyor.

SİYASİ EMELLERİ İÇİN KULLANIYOR
Ayrıca kuruluşun, tartışmalı kırmızı bültenler ve diğer uyarıları sistemden kaldırmaktan sorumlu bağımsız bir belge kontrol komitesi vardır. Komite çoğunlukla avukatlardan oluşuyor ve üye devletlerin yetkilerini kötüye kullanmamalarını denetliyor. Komitenin çalışmalarını koordine etme çabalarına rağmen, Rusya ve Çin gibi ülkeler son yıllarda Interpol'ün uyarı ve “kırmızı bülten” çıkarma sistemlerini siyasi amaçlarla kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Törende söz alan Interpol Başkanı Jurgen Stock, Interpol'ün şu anda güçlü durumda olduğunu söyledi. Eleştirmenler, Interpol'ün diktatör rejimlerin Interpol sistemini kötüye kullanmasını engelleyemediğini söylüyor.

Uygur genci İdris Hasan'ın 2021'de Fas'ta keyfi tutuklanmasının sebebi Çin'in olur olmadık istekleri yüzündendi.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN İNTERPOL’Ü KULLANIYOR

 

O dönemde İdris Hasan, Çin'in talebi üzerine Interpol'ün çıkardığı tutuklama emri nedeniyle Faslı yetkililer tarafından alıkonulmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 288 kişi okudu!
25/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.