Çin, Uygurları Yakalamak için Interpol’u Kullanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki “Kırmızı Bülten” Hukuk Dergisi'nde 7 Eylül'de yayınlanan bir makalede, Çin'in Uygurları tutuklatmak için uluslararası polis teşkilatı Interpol'ü kullanmasıeleştirildi.

Makaleye göre, Interpol somut önlemler alarak Çin'in Uygurlara karşı "kırmızı bülten" çıkartma taleplerine karşı tedbirlerini arttırmazsa Çin’in Interpol gibi uluslararası sistemi kötüye kullanmaktan vazgeçmeyeceği vurgulanıyor.

“Kırmızı Bülten” konularında uzmanlaşmış ABD'li avukat Michelle Estlund tarafından kaleme alınan"Çin, İnterpol’un 'Kırmızı Bülteni’ aracılığıyla Doğu Türkistanlı ve yabancıaktivistleri bastırıyor.”başlıklı makalede, Çin'in talebi üzerine bu yıl Temmuz ayında Fas'ın Kazablanka havaalanında gözaltına alınan Uygur aktivist İdris Hasan için "kırmızı bülten”çıkardığını örnek veriyor.

Ayrıca uluslararası polis Teşkilatı, İdris Hasana çıkartmış olduğu ""kırmızı bülteni" iptal edilmiş olsada, Çinin karakterini değiştirmeyeceği, İdris Hassan davasının uluslararası toplumda ilgi ve tepki çekmiş olması, Çin'in gelecekte Uygurlar için "kırmızı Bülten" çıkarmayacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Michelle Estlund, makalesinin sonunda "Interpol'ün Çin'in" kırmızı Bülten " taleplerine mesafeli yaklaşmaması halinde, Çin’in muhaliflerini bastırmak için Interpol'ün silahlarını kötüye kullanmayı devam edemeyeceğini belirtti.


Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 599 kişi okudu!
10/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.