İngiltere: Çin, En büyük küresel sorun

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin’in küresel güvenlik ve refah için dünyadaki en büyük sorunu oluşturduğunu, ancak diğer önde gelen ekonomilerin Çin’den tamamen kopmaya çalışmaması gerektiğini söyledi.

Sunak, Hiroşima’da düzenlenen G7 zirvesinin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Çin, küresel güvenlik ve refah için çağımızın en büyük meydan okumasını oluşturuyor, ülke içinde giderek daha otoriterleşiyor ve yurtdışında nüfuzunu etkinleştiriyor” dedi.

İngiltere ve diğer G7 ülkelerinin, Çin’in yarattığı zorlukları azaltmak için ortak bir yaklaşım izleyeceğini söyleyen Sunak, “Bu tamamen riski azaltmakla ilgili, ayrıştırmayla değil. G7 ile birlikte, Çin’in başkalarının egemenlik işlerine müdahale etmek için ekonomik baskı kullanmasını önlemek amacıyla adımlar atıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABER: SEÇİLİRSEM ÇİN’E SERT OLACAĞIM

 

25 Temmuz 2022’de daha Muhafazakar Partinin başbakan adaylarından olan, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak bir konuşmasında, Çin'in, İngiltere ve dünya genelinde ekonomik ve ulusal güvenlik için en büyük uzun vadeli tehdit olduğunu ve başbakan olması halinde İngiltere'deki 30 Konfüçyüs Enstitülerinin tamamını kapatmayı vadederken Çin'e karşı daha sert davranacağını söylemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 334 kişi okudu!
23/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.